Kullanıcı odaklı ve sistematik konstrüksiyon yaklaşımları ile derin dondurucuda yükseltilebilir sepet tasarımı
Design of a basket for deep freezer with user focused and systematic construction approaches
  1. Tez No: 541790
  2. Yazar: CEM AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP PARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Makine Mühendisliği, Industrial Design, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde, teknolojinin ilerlemesi ve bu ilerlemenin beraberinde getirdiği gelişmeler sonucunda üretim döngüsünü kolaylaştıran makinelerin yaygınlaşması, çeşitli üretim yöntemleri ve malzemeler ile üretici firmaların pazara ve buna bağlı olarak son kullanıcıya daha düşük maliyetli ve yüksek kaliteli ürünler sunabilmesine olanak tanımaktadır. Böyle bir endüstriyel üretim ortamında rekabet eden firmalar için, kullanıcının hayatına dokunan ve günlük yaşamlarını kolaylaştıracak özellikleri ürünlerine entegre etmeleri ve katma değerli ürünler ile pazara çıkmaları öncü markalar arasında olmaları açısından kaçınılmaz adımlar haline geldiği görülmektedir. Üretim yöntemlerinde ve alternatif malzemelerde gözlemlenen ilerlemenin paralelinde, ürünlerin temel işlevlerine ek veya bu temel işlevleri iyileştirecek yenilikçi fikirlerin de eş zamanlı olarak geliştirilmesi gerekmektedir. Lokal ve global pazarda, özellikle dayanıklı tüketim malları üretimi gerçekleştiren firmaların bahsedilen geliştirme ve iyileşmeleri planlaması ve hayata geçirmesi diğer ürün gamlarına kıyasla daha zorlayıcı bir çalışma konusu olmaktadır. Bunun nedeni, tüketicilerin dayanıklı tüketim mallarını satın alma kararlarını; ürünlerin kullanım ömrü, sunduğu özellikler ve bu özelliklerin uzun vadeli senaryo ve faydaları, fiyat/performans dengesi gibi etkenlere dayalı olarak veriyor olmalarıdır. Dayanıklı tüketim malları içerisinde ise derin dondurucu, sektörde maliyet odaklı ürünler kategorisinde ilk sıralarda yer almaktadır. Pazardaki benzerleri ile rekabet edebilmesi için, ürünlere maliyet odağından sapmadan tüketicilerin gözünde rakiplerinden ayrıştıracak yenilikler eklenmesi gerekmektedir. Tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyecek olan bu yeniliklerin ihtiyaçlarını analiz ederek ortaya çıkarılabilmesi günümüz koşullarında çeşitli yöntemlerle yapılmaktadır ve doğru fikir geliştirme yöntem seçiminin ürün veya proje çıktılarını doğrudan etkilediği gözlemlenmektedir. Geliştirilmesi gereken fikirlerin kullanıcı tarafında katma değerli, firma tarafında ise kolay ve düşük maliyet ile uygulanabilirliği temel kavramlar olarak çalışmaların merkezinde konumlandırılmaları gerekmektedir. Bu çalışmada, derin dondurucuların günümüze kadar endüstriyel üretim ortamında pazara çıkarken genel olarak temel mühendislik çözümleri ile geliştirme yapılan bir ürün olduğu göz önünde bulundurularak, rekabette fark yaratmak için ürün veya ürün ek özelliği fikirlerinin kullanıcı odaklı yaklaşım ve düşük maliyet hedefi ile geliştirilmesi, temel amaç olarak belirlenmiştir.) Bu amacı odağına alan çalışmada, Arçelik A.Ş. Garage&Maker Lab. bünyesinde gerçekleştirilen ve 3 günü kapsayan 'sandık tipi derin dondurucu için yeni fikir geliştirme' çalıştayı 'Tasarım Düşüncesi'(Design Thinking) yaklaşımı ile temellendirilerek kullanıcı odaklı bir şekilde tüm detaylarıyla işlenmiştir. 'Sandık Tipi Derin Dondurucu' ürünü özelinde; kullanıcı odaklı ve düşük maliyetle entegre edilebilecek ürün fikri geliştirme ve bu fikir geliştirme sürecinin çıktısı olarak seçilen tasarım fikrinin ürüne uygulanabilmesi için gereken mekanizmanın konstrüksiyon sistematiğine uygun olarak oluşturulması anlatılmıştır. Tasarım Düşüncesi metodolojisinin seçilmesinin ve uygulanmasının amacı, iyileştirme ve yeni fikir geliştirme genel başlığı altında 'tanımsız' olarak nitelendirebileceğimiz problemin Tasarım Düşüncesi adımlarını kullanarak, çalıştaya katılan ve üründeki teknik geliştirmeleri yapan mühendislerin ilk aşamada 'teknik perspektiften' uzaklaşarak son kullanıcı olarak tanımlanan hedef kitlenin mevcut ve muhtemel gereksinimlerini belirlemelerini sağlamak, çalışmanın ileri adımlarında ise“tanımlı”hale gelen problemlerin çözümlerinin ve alternatif fikirlerin teknik olarak uygulanabilmesi için yeniden mühendislik tasarımının yapılmasını sağlamaktadır. Çalışmada kullanılan Tasarım Düşüncesi metodolojisinde, her sürecin sonunda yenilikçi fikirler çıkmayabilir veya çıkan fikirler çeşitli nedenlerle özellikle yatırım maliyetlerinin bir hayli yüksek olduğu dayanıklı tüketim malları sektöründe uygulamaya uygun olmayabilir. Bu çalışmanın en önemli faydalarından biri; probleme Tasarım Düşüncesi metod basamaklarının uygulanıp, çalışmanın devamında fikirlerin mühendislik tasarımı ile üretime uygun olarak hazırlanması maliyet açısından hayata geçirilebilir derin dondurucu fikirlerinin bulunmasının ve uygulanmasının ihtimalini artırmasıdır. Böylece çalışmanın temel amacı olan düşük maliyetlerle uygulanabilecek, kullanılabilirliği ve teknik altyapısı test edilmiş, mühendisliği ve kullanıcı ihtiyaçlarını bünyesinde barındıran ürün veya ek özellik konseptlerine ulaşılmıştır. Sonuç olarak, 'sandık tipi derin dondurucu' ürünü için Arçelik A.Ş. Garage&Maker Lab bünyesinde yapılmış olan çalıştayın hazırlık ve uygulama aşaması, uygulama sonuçları, alternatifler içerisinden seçilen 'yükseltilebilir derin dondurucu sepeti' fikrinin temel gerekliliklerinin çalışılması ve konstrüksiyon tasarımı gibi adımlar tezin genel içeriğini oluşturmaktadır. Çalışmanın sonucu olarak Tasarım Düşüncesi metodu ile geliştirilen 'yükseltilebilir derin dondurucu sepeti' fikrinin konstrüksiyon tasarımı ve maliyet analizleri ile firma tarafından belirlenen sınırlarda üretime adapte edilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, through the advancement of technology and new industrial developments, and as a result of these technological advancements; with the machines that facilitating and accelerating the production cycle, enable the manufacturing companies to offer lower cost and high-quality products to the market and consequently to the end user by virtue of various production methods and materials. For companies competing in such an industrial production environment, it is seen that it has become inevitable steps for the companies to integrate the features and solutions that should touch user lives and facilitate customers' daily routine to their existing or new products, and also get place into market with value-added products in order to reach the leading brands in the market or being a leader on market. In parallel, the progress that made in production methods and alternative materials, innovative ideas and user-centered concepts that should be add on to the basic functions of products or to improve these basic functions need to be developed simultaneously for reaching innovative approaches to survive in contemporary market. The planning and implementation of the development and improvement of these kind of ideas and innovations, is a more challenging study for companies that producing durable consumer good compared to other companies in the local and global markets. The reason of being more challenging study for companies that producing durable consumer good is because consumers make decisions while purchasing durable goods according to some basic notions such as; the life cycle of the products, the features of product and the long-term scenario and benefits of these features, price/performance balance etc. Among the durable consumer good products, the deep freezer is one of the top cost-oriented products category in the sector and because of this in order to be able to compete with counterparts in the market, it is necessary to add innovations, ideas and concepts to the products or product features for distinguishing from competitors in the perspective of consumers without deviating from the cost focus which is very important concern for deep freezer market. It is clearly seen that analyzing the needs and context of these innovations, which will affect the purchasing decisions of the consumers, is carried out in various ways in contemporary conditions and the selection of right idea development method directly affects the products or project outputs. The ideas that need to be developed should be value-added in the user side and should be suitable for easy and low-cost manufacturing in the manufacturer side, and these two notions should be located at the center of the project goals, so the project should involve both valuable ideas and technical consideration to reach valuable outputs. From this point of view, in this study the main objective is specified as 'to develop the product or product add-on ideas that will make a difference in the competition with a user-centered approach and low-cost improvement'. While taking into consideration that the deep freezers has been generally developed with basic engineering solutions while going to the market in industrial production environment until today; it is very crucial footstep that generating ideas with user-centered or user-driven approach that is an evaluation process focuses on various user characteristics, user needs and wishes, existing and ideal usage scenarios etc. Besides, it is suitable and efficient practice to generate with participants from different discipline to specify user requirements and for seeing these requirements from different point of view in user-centered design approach. By way of these characteristics of user-centered approach, it will be logical to use it when generating ideas, defining problems for durable consumer products that in direct relation with users and took place almost every house in present conditions. According to these notions, aims and context, 'idea generation for chest freezer' workshop carried out on 3-days study with user-centered manner through using Design Thinking methodology within the scope of Arçelik A.Ş. Garage & Maker Lab. and whole process explained detailly in this study. In the case of 'chest freezer' product; the scope of developing the product idea that has user-oriented manner and can be integrated with low cost, and the design of the chosen idea/alternative -that the output of this idea development process- suitably with construction system to make idea applicable for production, is described respectively. The aim of selecting and implementing the Design Thinking methodology is to solve problems that can be described as 'wicked' or 'undefined' problems under the general context of new idea generation and define existing and possible needs of target user group in early stages by the engineer participants with moving away from the technical and restricted perspective through Design Thinking steps which are Empathize, Define, Ideate, Prototype, Test ; in the further steps of the study, participants practice engineering design again for the alternative ideas and solutions of the problems that have turn 'defined' from 'undefined', in order to make them applicable for technically. In 'empathize' phase, empathy is established with user in order to understand how they do, what they do and why they do 'things' in their daily routines with the focus of the problem. This step helps to find the emotional, physical or technical needs of users even if they do or do not notice them and collect insight from potential audiences. In 'define' phase, the problems, needs, pain points or wishes of potential users could be identified while evaluating the data collected from empathy phase and could define a point of view for rest of the study. In 'ideate' phase, the focus must be concentrating on idea generation to find alternative and innovative solutions for user needs. It is very important and valuable phase for reaching ideas that may create a difference and value on market and adding value on products. In the 'prototype' phase, the ideas and solutions matured and prototyped for evaluating these ideas and solutions. In the 'test' phase, the prototypes experienced by users and trying to measure impact of ideas in user side. By this way, new improvements and solutions could be add on ideas/concepts by receiving feedback from users. This is the ideal process of Design Thinking methodology and innovative ideas or solutions may not come out at the end of each process, or the result ideas may not be suitable for the durable consumer goods sector, where the investment costs are quite high for various reasons. While taking this fact in consideration, the unique aspect of this study is combining Design Thinking methodology with construction design approach rather than using these approaches separately. One of the most important benefits of this study is to increase possibility of finding and accomplishing ideas that suitable for cost, usability, availability and manufacturability on chest-freezer concept; while applying the Design Thinking methodology to the undefined problem and as a result of this process defining problem, generating new concept and product ideas on defining problem and reaching solution to study; after the idea generation process combining this results with the engineering designs of ideas and the preparation of the ideas to be implemented in production. While using different but connected approaches, the study easily orients to find and reveal innovative ideas because the Design Thinking steps that mentioned before sets ground for generating ideas and then to construct whole technical features around this idea base and by means of this base the study reaches well-grounded specifications. Under favour of this integrated study, while using these well-grounded construction and road map, obtained innovative product ideas and add-on concepts that involve engineering, user needs, usability, low cost feature, tested technical details and substructures, while ensuring the main purpose and scope of the study that mentioned as 'developing the product or product add-on ideas that will make a difference in the competition with a user-oriented approach and low-cost objective' for chest freezer product category. In conclude, the main contents of this thesis is the preparation and implementation phase of the 'idea generation for chest freezer' workshop procedure carried out within the scope of Arçelik A.Ş. Garage & Maker Lab, the results of Design Thinking methodology application, and after the idea generation phase; the study of the basic requirements of the selected idea inside the alternatives that 'elevated basket with door in chest freezer', in final the design of the idea with 'Systematic Construction' approach. The whole process and each application step clearly identified and presented in chronological order. As a result of the predefined integrated study, it has been seen and approved that the idea of 'elevated basket with door in chest freezer' developed by the Design Thinking method, can be adapted to manufacturing with identified limits and conditions by the company, according to construction design and cost analysis results.