Development of a comprehensive and modular modelling, analysis and simulation tool for helicopters
Helikopterler için modüler ve kapsamlı modelleme, analiz ve simülasyon aracı geliştirme
- Tez No: 305599
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ TÜRKER KUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Helikopter tasarım ve test aşamalarında uçuş dinamiği, rotor aerodinamik vedinamik analiz çalışmaları ilk helikopterlerden bu yana büyük bir önem taşımıştır.Rotor aerodinamik ve dinamik karakterinin, helikopter tepki ve denge koşullarınıntahminleri doğruluk, hassasiyet, karmaşıklık ve hesaba dayalı efor arasında biralışveriş içerdiğinden mühendisler için zorlu bir iş olmuştur.Helikopterin denge koşullarının, dinamik tepkisinin ve bir uçuş koşulununveya manevranın simulasyonu gibi uçuş dinamiği çalışmaları genellikle düşük hesapeforu ve karmaşıklığa sahip metot ve araçlar gerektirmektedir. Fakat bu doğruluk vehassasiyetin azalmasına sebep olmaktadır. Buna karşılık, pala geometrik veyayapısal tasarımı gibi tasarım faaliyetleri genellikle doğruluğu ve hassasiyeti yüksekaraçlar ile yapılmaktadır. Benzer bir şekilde bu da yüksek hesap eforu vekarmaşıklık getirmektedir. Dolayısıyla, ya her amaç için farklı bir analiz aracına yada her alanda kullanılabilecek bütün bir analiz aracına ihtiyaç duyulmaktadırBu tez çalışmasında bu ihtiyacı karşılamaya yönelik hem seçmeli hem demodüler bir yapıda, denge modelini de içeren bir helikopter matematik modeligeliştirilmiştir. Seçmeli yapı, geliştirilen matematik modelin hem uçuş dinamiği hemde detaylı analiz faaliyetlerinde kullanılmasını, modüler yapı ise geliştirmeler veiyileştirmeler için bir altyapı görevi görmesini sağlamaktadır. Geliştirilen matematikmodel, literatürde bulunan helikopter uçuş test verileri ve ticari helikopter analiz vesimulasyon araçları ile doğrulanmış ve sonuçların tutarlı ve uyumlu olduğugörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Helicopter flight dynamic, rotor aerodynamic and dynamic analyses activitieshave been a great dispute since the first helicopters, at both design and test stages.Predicting rotor aerodynamic and dynamic characteristics, helicopter dynamicbehavior and trimmed flight conditions is a huge challenge to engineers as itinvolves the tradeoff between accuracy, fidelity, complexity and computational cost.Flight dynamic activities such as; predicting trim conditions, helicopterdynamic behavior and simulation of a flight condition or maneuver mostly requireanalysis tools with low computational cost and complexity. However this decreasesaccuracy and fidelity of the model. On the other hand, analyses at design stages,such as; blade geometric and structural design mostly requires accurate and higherfidelity aerodynamic load predictions over the rotor disk. Contrarily this brings highcomputational cost and complexity. Therefore separate analysis tools for eachobjective or one complete tool that can be used for all purposes are essentialThroughout this study a helicopter mathematical including trim model with aselective and modular structure is developed as a generic analysis tool. Theselective structure enables the mathematical model to be used in both flight dynamicand comprehensive analysis while the modular structure plays a role as aninfrastructure for further developments. The mathematical model developed isvalidated with flight test data of several helicopters. Besides, commercial helicoptercomprehensive analysis tools are used to validate the mathematical modelanalyses. Results showed good agreement with the compared data.