A study of brightwater injection efficiency on sector model using stars software
?Stars? bilgisayar programı kullanılarak sektor modeli üzerinde ?Brightwater? enjeksiyon verimi çalışması
  1. Tez No: 305600
  2. Yazar: NARİMAN PASHAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Rezervuarda etkin bir su enjeksiyonu sağlayabilmek/devam ettirebilmek su enjeksiyonunun en kritik aşamasıdır. Etkin su enjeksiyon için kullanılan yöntemler çoğu zaman yetersiz kalmaktadır. Basılan suyu rezervuarın süpürülmemiş bölgelerine yönlendirmek ve daha kararlı/etkin akış sağlayabilmek için özgün bir yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemde rezervuardaki sınırlama enjeksiyon ve üretim kuyuları arasında termal bölgede olacaktır. Bu sınırlamayı sağlayabilmek için ısı yolu ile aktif hale gelen nano parçacıklı sistem olan ?Brightwater? geliştirildi.ACG sahasında BRİGHTWATER enjeksiyonunun uygulanabilirliğini araştırmak için ACG sahasının sektör modeli geliştirildi. Üretime başladıktan sonra bazı kuyularda petrol üretiminde azalma ve su üretiminde artma görüldü. Güney kanadı kuyuları çok fazla su üretiyordu. Simulasyon sonuçlarına göre süpürülmemiş alanların varlığı görüldü. Bu sebeplerden dolayı bu tez çalışmasında yeni teknolojinin denenmesine karar verildi.BRİGHTWATER yoğunluğunun, çapraz bağlayıcı yoğunluğunun, enjeksiyon hızının ve basıncının, enjeksiyon sıcaklığının , enjeksiyon zamanının ve enjeksiyon kuyusu yerlerinin etkisini öğrenmek için çeşitli simülasyon çalışmaları yapıldı. Sonuçlar tablolar ve çizimler halinde verildi ve kısaca tartışıldı. Aynı zamanda en iyi ve en kötü senaryolar belirlendi ve detaylı şekilde analiz edildi. Son olarak ekonomik değerlendirme yapıldı.Polimerin slag halinde enjeksiyonun devamlı enjeksiyondan daha faydalı olacağı görüldü. Polimeri enjeksiyon projesinin daha erken zamanlarında basmanın daha iyi sonuçlar verebileceği sonucuna varıldı. Polimer enjeksiyonunun 3 slug boyutunda 6 ay aralıklarla yapılmasının daha faydalı olacağı görüldü. Simülasyon sonuçlarına göre en uygun polimer yoğunluğunun 0.0005 % ve polimer enjeksiyon sıcaklığının 78 ? F olduğu anlaşıldı. En iyi sonuçlar 65000, 75000 ve 85000 varil/gün enjeksiyon debisinde alındı. Simülasyonlar sonucunda 1.4% ile 3.8 % oranında petrol artışına karşılık gelen 11 ile 31 MMSTB arasında ekstra petrol üretimi görüldü.Simülasyon sonuçlarına göre BRİGHTWATER enjeksiyonunun uygulanabilir olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Maintaining proper waterflood conformance is a critical component of waterflood management. Most methods used to control waterflood conformance have proven to be only marginally effective. A unique technique has been developed for creating a durable reservoir flow restriction that diverts injected water into unswept reservoir sections. Placement of the restriction is based in the location of the thermal front between the injector and producers. A thermally activated nano-sized particle system-BRIGHTWATER - was developed that gives us this restriction.A sector model of ACG field has been developed to study applicability of BRIGHTWATER injection in ACG field. A decrease in oil production and increase in water production were seen in wells after production started. The water cuts were high for South flank wells. From the simulation it was seen that there were unswept zones. So this new technology was decided to apply in this thesis work.Several runs were conducted to study effect of BRIGHTWATER concentration, crosslinker concentration, injection rate and pressure, injection temperature, injection times and injection well locations. Results are given in tables and figures and briefly discussed. Also the best and the worst cases are chosen from the results, and analyzed in detail. Finally, economical analysis is given.It has been observed that injecting the polymer in slug form is better than continuous injection. Injecting polymer in early times may give better results. Injection of polymer with 3 slug sizes between 6 month injection periods seems more beneficial. According to the simulation results optimum polymer injection temperature was 780 F. Good results were obtained when polymer was injected at 65000, 75000 and 85000 bbl/day injection rates. Oil recoveries obtained during simulation were in the range of 1.4% to 3.8 % which gives additional recovery of 11 to 31 MMSTB of oil.BRIGHTWATER injection has been found to be applicable to ACG field.