Development of a software for determination of kinetic parameters in thermal analysis
Termal analizde kinetik parametrelerin belirlenmesi için yazılım geliştirilmesi
- Tez No: 305602
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA VERŞAN KÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında, eş ısısal olmayan verilerden kinetik parametreleri belirlemek amacıyla yeni bir yazılım (THERA-Kinetics) geliştirilmiştir. Yazılımda bulunan farklı kinetik metotlar, ICTAC (Uluslararası Termal Analiz ve Kalorimetri Konfederasyonu) Kinetik Projesi kapsamında hazırlanan deneysel ve simülasyon sonucu elde edilmiş veri serisine uygulanmıştır. Bu sayede, yazılımın doğruluğu ve güvenilirliği test edilmiş olup, bulunan sonuçlar ICTAC Kinetik Projesinde elde edilen sonuçlar ile paralellik göstermiştir.Ayrıca, bu tez çalışması kapsamında, aynı bölgeden alınan üç farklı kömürün yanma davranışları incelenmiş ve kinetik analizleri yapılmıştır. Termogravimetri (TG) ve türevsel taramalı kalorimetri (DSC) teknikleri kullanılarak, üç farklı ısıtma hızında (5, 10 ve 15 K/dk) deneyler gerçekleştirilmiştir. Reaksiyon aralıkları, peak ve burn-out sıcaklıkları, kütle kaybı yüzdeleri ve reaksiyon ısısı miktarları her bir ısıtma hızı için TG ve DSC eğrilerinden belirlenmiştir. Geliştirilmiş olan yazılımda bulunan farklı kinetik metotlar kullanılarak, deney sonuçlarından elde edilen veriler incelenmiş ve kinetik parametreler hesaplanmıştır. Aktivasyon enerjisinin ısıtma hızına bağlı olarak değişmediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new software, THERA-Kinetics was developed for the evaluation of kinetic parameters using non-isothermal data. Different computational methods, available in the software, were applied to a set of experimental and simulated data distributed in the ICTAC (International Confederation for Thermal Analysis and Calorimetry) Kinetics Project. The reliability of the software was verified by comparing the kinetic results, which were in good agreement, with those obtained by the participants of the ICTAC Kinetics Project.It was also within the scope of this study to examine the combustion characteristics and kinetics of three same origin coal samples. A series of thermogravimetry (TG) and differential scanning calorimetry (DSC) measurements were carried out in non-isothermal conditions at heating rates of 5, 10 and 15 K/min. Reaction regions, peak and burn-out temperatures, weight loss percentages and heat of reactions of the samples were determined for each heating rate from TG and DSC curves. A variety of computational methods, available in the software developed, were applied to experimental data for the evaluation of the kinetic parameters of the coal samples. It was observed that there was no general trend in the activation energy values from the point of heating rate.