Inter- auction transport optimization in floriculture industry
Çiçekçilik sektöründe müzayedeler arası taşıma optimizasyonu
  1. Tez No: 305603
  2. Yazar: ZÜBEYDE ÖZLEM ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOM VAN WOENSEL, YRD. DOÇ. DR. SİNAN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada FloraHolland' a ait altı müzayede merkezi arasındaki çiçek taşımacılığının iyileştirilmesi amaçlanmıştır. FloraHolland, Hollanda'daki marketin yüzde doksan sekizine sahip, çiçekçilik endüstrisindeki müzayedelerde rol gösteren dünyanın en büyük şirketlerindendir. Söz konusu şirketin en iyi satış imkanlarını en ucuz maliyetle sunmak istemesi bu çalışmanın başlatılmasındaki en büyük nedenlerden biridir. Bu amaçla FloraHolland mevcut rotalama ve çizelgeleme sisteminde bir iyileşmeye gitmek istemektedir. Problemin karmaşıklığı ve büyüklüğünden dolayı kesin çözüm yaklaşımları bu problem için çalışmamaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada probleme özgü iki aşamalı bir çözüm yaklaşımı geliştirilmiştir. Kesin çözüm yaklaşımı ikiye ayrılarak birbirini takip eden bir matematiksel modelle bir sezgisel yöntem geliştirilmiştir. Kesin çözüm yaklaşımında kamyonlar eş zamanlı rotalanıp çizelgelenirken, bizim çözüm yaklaşımımızda Döngü Atama Modeliyle en verimli kullanılabilecek rotalar belirlenirken, Çizelgeleme Sezgisel Yönteminde kamyonlar rotalara atanarak günlük çizelge oluşturulmuştur. Çözüm yaklaşımının tamamına bakıldığında, önerilen matematiksel modelle sezgisel yöntemin uyum içinde çalışarak kısa zamanda iyi sonuçlar verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to improve transportation held between six auction centers, Inter-Auction Transportation, of FloraHolland. FloraHolland serves ninety eight percent of the Dutch market and is the largest auction in floriculture industry. The company wants to give the best sale opportunities with the costs as low as possible and this is the main initiative of this study. In this line of thought, FloraHolland wants to have a improvement on its current routing and scheduling mechanism. Exact models do not work due to the complexity and the size of the problem. Therefore, we developed a two-stage approach specific to this study. With this approach, we split exact approach into two, a mathematical model followed by a heuristic. In the exact approach, trucks are routed and scheduled at the same time. On the other hand, our solution approach first determines most efficient routes to be followed with Cycle Assignment Model and then, with Scheduling Heuristic, trucks are assigned to the routes, so within day transportation is planned in detail. Overall, each stage of this approach works in harmony and brings good solutions in a short CPU time.