The analysis of total factor efficiency in the public lignite mining organizations in Turkey
Türkiye'deki kamu linyit işletmelerinin toplam faktör etkinliklerinin analizi
  1. Tez No: 305604
  2. Yazar: SELAHATTİN ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK GÜYAGÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Enerjide ithalat bağımlılığının enerji arz güvenliği üzerinde yarattığı riskler son yıllarda ülkeleri yerli enerji kaynaklarını artan oranda kullanmaya yönlendirmektedir. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu çoğu ülke için kömür yerli enerji kaynaklarının başında gelmektedir. Ülkeler için bir enerji kaynağına sahip olmak tek başına yeterli değildir. Günümüzün küreselleşen yoğun rekabet ortamında bu kaynakların en ekonomik bir şekilde üretilmesi ve kullanılması gereklidir. Sahip olunan kaynakların piyasaya en rekabet edebilir şartlarla arzı bu kaynakların üretiminde etkinliğin sağlanmasıyla; bu ise enerji kaynaklarını üreten işletmelerin etkin çalışmasıyla mümkündür.Bu çalışmada, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğüne bağlı sekiz işletmenin 2006-2009 yılları arasındaki etkinlikleri Veri Zarflama Analizi (VZA), Süper Etkinlik (SE) ve Malmquist Toplam Faktör Verimliliği Endeksi (MI) metodolojileri kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler için üç çıktı yönelimli model kurulmuş ve kullanılmıştır: Üretim Etkinliği, Gelir Etkinliği ve İş Güvenliği Etkinliği modelleri. Analizlerde kullanılan girdi ve çıktıların belirlenmesinde literatür araştırmasıyla elde edilen benzer çalışmalardan, temel işletme ve ekonomi bilgisinden ve kamu ve özel sektör linyit işletmeleriyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın üst düzey temsilcilerinden (üretimle ilgili Genel Müdür Yardımcıları ve Daire Başkanları) oluşan uzmanlar paneli ile yapılan bir seri beyin fırtınasından elde edilen sübjektif uzman görüşlerinden yararlanılmıştır.Ç,alışmada ilk olarak TKİ işletmelerinin üretim ve gelir etkinlikleri VZA'nın CRS ve VRS metodları kullanılarak analiz edilmiştir. Bu kapsamda 2006-2009 yıllarında etkin olan ve etkin olmayan işletmeler ile etkin olmayan işletmelerin etkin olabilmesi için referans (benchmark) alması gereken etkin işletmeler belirlenmiştir. Daha sonra referans (benchmarks) tabloları kullanılarak, üretim ve gelir etkinliği modellerinde etkin olmayan işletmelerin etkin olabilmesi için hedef değerler ve iyileştirme oranları 2009 yılı gerçekleşen değerler baz alınarak hesaplanmıştır. İkinci olarak, etkin olan işletmelerin kendi aralarındaki etkinlik sıralamaları 2006-2009 dönemindeki her bir yıl için SE metodolojisi kullanılarak belirlenmiştir. Üçüncü olarak, zaman içerisindeki etkinlik değişimlerinin analizine imkan sağlamak üzere 2006-2009 döneminde işletmelerin üretim, gelir ve iş güvenliği etkinliklerindeki değişim MI metodolojisi kullanılarak analiz edilmiştir. MI metodolojisi ile işletmelerin etkinlik değişimlerinin analizi dört etkinlik bileşeni (Teknik Etkinlik, Teknolojik Etkinlik, Saf Etkinlik ve Ölçek etkinliği) bazında yapılmış; ayrıca işletmelerin Toplam Faktör Verimliliği Endeksleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the risks created by the import of energy on the security of energy supply has encouraged countries to utilize local resources to a greater extend, and for many countries including Turkey coal is at the top of the local resources. However, it is not sufficient for countries to have an energy resource itself. Intense competition in today?s globalized system requires the resources to be produced and utilized in the most economical manner. The supply of the resources to the market in a competitive way is possible by employing an efficient operation, which is then possible only through the business units producing these resources working efficiently.In this study, the efficiencies of the eight establishments of the Turkish Coal Enterprises (TKI) between 2006 to 2009 were analyzed by using Data Envelopment Analysis (DEA), Super Efficiency (SE) and Malmquist Total Factor Productivity Index (MI) methodologies. For the analyses, three output oriented models were constructed and used: Production Efficiency, Revenue Efficiency and Work Safety Efficiency models. In determining the input and output data used in the analyses, it was benefited from similar studies searched in the literature, knowledge of business and economics and a series of brainstorming of the expert panel consisting of ten high level representatives of the public and private lignite mining companies as well as that of the Turkish Ministry of Energy and Natural Resources.As a part of the analyses, first the production and revenue efficiencies of the establishments were analyzed by using Constant Return to Scale (CRS) and Variable Return to Scale (VRS) methods of DEA. Within this context, efficient and inefficient establishments for the years between 2006 to 2009, and benchmarks for inefficient establishments to move to becoming efficient were determined. Furthermore, for the production and revenue efficiency models, the target values and improvement potentials for the inefficient establishments in CRS analyses to becoming more efficient were calculated by using benchmarks tables and 2009 realized values of inputs and outputs. Second, the efficiency rankings of the efficient establishments among themselves between 2006 to 2009 were determined by using SE methodology. Third, to provide the dynamic analysis of the development of the establishments? efficiency levels in time, the changes of production, revenue and work safety efficiencies of the establishments between 2006 to 2009 were analyzed using the Malmquist Index (MI) methodology. MI analyses included the analysis of the efficiencies in four efficiency components (Technical, Technological, Pure and Scale efficiencies) as well as the calculation of the Total Factor Productivity Indexes of the establishments.