Analysis and design of cylindrically conformal microstip antennas
Silindirik uyumlu mikroşerit antenlerin tasarımı ve analizi
- Tez No: 305624
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBİN DURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Silindirik uyumlu mikroşerit antenler araştırılmıştır. İki değişik yapı, yakınlık eşleşmeli ve E-şekilli mikroşerit antenler, analiz edilmiş ve parametrik çalışma ile tasarım parametreleri hakkında bilgi edinilmiştir. Bu yapılarla, silindirin çevresel düzleminde çok yönlü yayılıma sahip olan silindirik anten dizileri tasarlanmıştır. Yakınlık eşleşmeli silindirik anten dizileri 2.3-2.4 GHz telemetre bandında yaklaşık olarak %4 band genişliğinde çalışmaktadır. Diğer yandan, E-şekilli silindirik anten dizisi yapısı ile ticari telemetre bandını daiçeren %30'dan daha fazla bant genişliği elde edilmiştir, Benzetim metodunu doğrulamak için, literatürdeki üretilmiş bir anten yapısı tekrar edilmiş ve benzetim sonuçları ile üretim test sonuçları arasında kabul edilebilir bir uyum gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cylindrically conformal microstrip antennas are investigated. Two different structures, namely proximity coupled and E-shaped microstrip antennas are analyzed and information about the design parameters is obtained by means of parametric study. With these structures, cylindrical arrays, havingomnidirectional radiation in the circumferential plane of the cylinder, are designed. Proximity coupled cylindrical arrays operate in the 2.3-2.4 GHz aeronautical telemetry band with approximately 4% bandwidth. On the other hand, more than 30% bandwidth is obtained by E-Shaped cylindrical arrayantenna structure, which also includes the commercial telemetry band. In order to verify the simulation method, a fabricated antenna in literature is simulated and acceptable agreement with simulation and fabrication results obtained.