Commutative and non-commutative integrable equations: Lax pairs, recursion operators
Komutatif olan ve komutatif olmayan integrallenebilinir denklemler: Lax çiftleri, simetri adım operatorleri
  1. Tez No: 305626
  2. Yazar: GÖNÜL ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATALAY KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında bazı evrimsel tipteki çizgisel olmayan denklemlerin integrallenebilirlik özelliklerini (1+1) boyutta, komutatif ve komutatif olmayan değişkenlerle inceledik. Bu denklemler için Lax temsilini esas alarak, simetri adım operatörlerini kurduk. Son olarak, integrallenebilirlik kavramını bir bileşenli belli bir komutatif olmayan denklem için sorguladık.[Bu tezdeki hesaplar orijinal degildir.]
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigate the integrability properties of some evolutionary type nonlinearequations in (1+1)-dimensions both with commutative and non-commutative variables. Weconstruct the recursion operators, based on the Lax representation, for such equations. Finally, we question the notion of integrability for a certain one-component non-commutativeequation. [We stress that calculations in this thesis are not original.]