Order driven flexible shop management
Siparişe dayalı esnek atölye yönetimi
- Tez No: 305627
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN KAYALIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Siparişe üretimde ürün çeşitliliğine ve yük farklarına verimli bir şekilde karşılık vermenin güçlükleri bilinmektedir. Mevcut yaklaşımların büyük çoğunluğu, atölyeye iş sürmeyi (girdi kontrolü), kapasite düzeyini değiştirmeyi (çıktı kontrolü), çeşitli tanımlarıyla iş yüklerine bağlı sipariş kabulü ve termin tarihi vermeyi önermekle yetinmişlerdir. Atölyenin işlem türlerini, rotalama seçeneklerini ve hazırlık/kurma yükünü azaltan takım kombinasyonlarıyla ürün kabulüne yatkınlığını kontrol etmek fazlaca düşünülmemiştir.Oysa otomatik takım tezgahlarıyla temin edilen imalat esnekliği, çeşitlilik ile başarımı makul bir ek kapasite ile bir arada yürütebilmeyi sağlamaktadır. Esneklik var olduğunda, siparişe üretimin başarımının özellikle olumlu etkilediğini çeşitli deneysel ve saha çalışmaları kuşkuya yer vermeyecek biçimde göstermiştir. Ancak bu çalışmaların ortak yanı, esnekliği stratejik bir konu olarak ele alıp, kısa ve orta vadede kontrol edilir, planlanabilir, dolayısıyla yönetimi yapılır bir halde ele almamış olmalarıdır.Bu çalışmada, sipariş havuzu ve yeni siparişlerin kabul olasılıklarını dikkate alarak, her dönemde yeniden ve bir arada değerlendirilen üç ayrı esneklik türünün kontrollü bir biçimde sağlanmasının yararları incelenmeye odaklanılmaktadır. Gerekli esneklik ortamı sağlandığı ve iyi planlandığı takdirde, ayrıntılı iş yükleme, rota planlama ve çizelgelemeye başvurma gereğini çok azaltarak hem yüksek bir tezgah doluluğu, hem de üstün bir sipariş temini başarımı sağlanabilir. Dönemsel esneklik planlama yaklaşımı uygulayarak orta ölçekli gerçekçi bir atölye ortamı kabulü ve esneklik yönetimi modellemesine eşlik eden benzetim deneyleri yapılmıştır. Deney sonuçları öncelikle öngörünün düz beklentiden daha kıymetli olduğunu ve esnekliğin tutarlılığı iyileştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The difficulties in responding to variation in product order mixes and load levels effectively in make to order are known. Most of the existing approaches consider releasing jobs to the shop (input control), changing capacity levels (output control) in a controlled way, order acceptance with different definitions of work load and due date assignment. Controlling the processes, routing options and the order accepting capacity with various tool combinations that will decrease tool loading are not considered properly.However the manufacturing flexibility provided by the computer numerically controlled (CNC) machines, provides both part variety and due date achievement given a reasonable extra capacity. Positive effects of flexibility on the due date achievement of the make to order is shown with a variety of experimental and field studies leaving little doubt. However taking flexibility only as a strategic issue and not considering it as a means of planning and management in either the short term or medium term decisions have been commonplace practice.In this study, benefits of providing three kinds of flexibility, considering order pool and acceptance probability of the new arrivals in a periodic setting, is the focal issue. If the required flexible environment is provided, the necessity to make a detailed job loading, route planning and scheduling will be reduced to a low level and a high shop congestion and due date achievement will be realized simultaneously. A typical realistic shop with a scaled part mix is assumed in the flexibility management modeling and simulation experiments are conducted applying periodical flexibility planning approach. These experiments briefly support the ideas that worth of anticipation is more than plain expectations and flexibility improves robustness.