Investigation of turbulence models used in automotive industry
Otomobil endüstrisinde kullanılan türbülans modellerinin araştırılması
- Tez No: 305645
- Danışmanlar: DR. TAHSİN A. ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada binek otomobillerin CFD metodlarıyla aerodinamik olarak incelenmesinde kullanılan türbülans modellerinin güvenilirliği incelenmiş ve performansları test edilmiştir.Yapılan simülasyonlarda araca ait sürükleme kuvvetleri, yüzey basınç dağılımları, hız dağılımları ve ardiz oluşumları çeşitli türbülans modelleri kullanılarak ticari bir yazılım olan Fluent ile belirlenmiş ve bulunan sonuçlar literatürde bulunan deneysel verilerle karşılaştırılmıştır.Türbülans modellerinin bu çalışmada incelenen araç modeli için güvenilir sonuçlar verdiği, RNG k-? ve standard k-? modellerinin ise diğer modellere göre bir adım öne çıktığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; reliability and performance of turbulence models used in CFD softwares to determine the aerodynamics of passenger cars, are tested and compared.In the analyses, drag forces acting on the car, pressure and velocity distributions and wake flow patterns are determined by using several turbulence models with a commercial software Fluent. Calculated results compared to the experimental results given in the literature.It is observed that, turbulence models give relatively reliable results for determining aerodynamic properties of the model car. Among the turbulence models, RNG k-? and standard k-? models stand one step ahead of the other models according to results.