Ballistic penetration of hardened steel plates
Sertleştirilmiş çelik plakaların balistik penetrasyonu
  1. Tez No: 305664
  2. Yazar: TANSEL DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. R. ORHAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Balistik testler zırh tasarımının önemli bir parçasıdır. Fakat tasarım esnasında her türlü kon-figürasyonu test etmek zaman ve maliyet açısından imkansız olduğu için analitik ve sayısalyaklaşımlar kullanarak öngörülerde bulunmak ve test sayısınıen aza indirgemek gerekmek-tedir. Bu çalışmada, sertleştirilmiş çelik plakaların 7.62 mm zırh delici mermilerle delinmesiincelenmiştir. Zırh delici mermilerin delme prosesleri gözden geçirilmiştir. Daha sonra iseanalitik modeller üzerine bir literatür taraması sunulmuştur. Sayısal benzetim yazılımınıntemelleri tanıtıldıktan sonra 2 ve 3 boyutlu olmak üzere geniş bir benzetim çalışması yapılmış-tır. Literatürden alınan dinamik malzeme verileri ışığında AISI 4340 çeliği için Johnson-Cookdayanım modelleri oluşturulmuştur. Bu modeller ile yapılan sayısal benzetimler neticesinde2 boyutlu sayısal benzetimlerin mermi artık hızları açısından gerçekçi sonuçlar verdiği görül-müştür. Başarılı olan malzeme modelleri 3 boyutlu sayısal benzetimlerde de koşturulmuştur.Yapılan değerlendirmede 3 boyutlu benzetim sonuçlarının test sonuçları ile mermi artık hızlarıve balistik limit kalınlıkları açısından uyumlu oldukları görülmüştür. Yapılan çalışmalar ne-ticesinde incelenen sertlik aralığında, artan plaka sertliğinin balistik koruma performansınıarttırdığı görülmüştür.Bu çalışma 106M211 nolu Tübitak MAG projesinin bir parçasıdır.
Özet (Çeviri)
Ballistic testing is a vital part of the armor design. However, it is impossible to test everycondition and it is necessary to limit the number of tests to cut huge costs. With the intro-duction of hydrocodes and high performance computers; there is an increasing interest onsimulation studies to cutoff these aforementioned costs. This study deals with the numericalmodeling of ballistic impact phenomena, regarding the ballistic penetration of hardened steelplates by 7.62 mm AP (Armor Piercing) projectile. Penetration processes of AP projectilesare reviewed. Then, a survey on analytical models is given. After the introduction of fun-damentals of numerical analysis, an intensive numerical study is conducted in 2D and 3D.Johnson Cook strength models for the four different heat treatments of AISI 4340 steel wereconstructed based on the dynamic material data taken from the literature. It was found that2D numerical simulations gave plausible results in terms of residual projectile velocities, con-sidering the literature review. Then, 3D numerical simulations were performed based on thematerial properties that were selected in 2D studies. Good agreement was obtained betweenthe numerical and test results in terms of residual projectile velocities and ballistic limit thick-nesses. It was seen that the ballistic protection efficiency of the armor plates increases withthe increasing hardness, in the examined range.This study is a part of Tübitak project 106M211 of MAG.