Corruption and internal fraud in Turkish construction industry
Türk inşaat işlerinde yolsuzluk iç usulsüzlük
  1. Tez No: 305663
  2. Yazar: OYTUN ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'de inşaat sektörünün iç usulsüzlük ve yolsuzluk problemi ilgili bir bakış açısı oluşturmaktır. Araştırma kapsamında, iç usulsüzlük ve yolsuzluk problemlerini oluşturan nedenler, iç usulsüzlük türleri ve iç usulsüzlük ve yolsuzluk problemlerini önleme yöntemleri incelenmiş, çeşitli öneriler geliştirilmiştir. Ayrıca, inşaat sektöründe yaygın olarak karşılaşılan iç usulsüzlük yöntemleri ve bu yöntemlere karşı inşaat sökteründe kullanılan proaktif ve reaktif önlemlerin tespit edilebilmesi için usulsüzlük riski farkındalık anketi oluşturulmuş ve uygulanmıştır. Bunların yanı sıra ankette, Türk inşaat şirketlerinin başlarına gelen usulsüzlük vakaları araştırılmıştır. Bu anket, 89 kişi tarafından doldurulmuş ve anketin detaylı istatistiki analizi ışığında iç usulsüzlük ve yolsuzluk problemlerini önleme konusunda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to develop an understanding about internal fraud and corruption problem in Turkish construction industry. During the research, the reasons behind the internal fraud and corruption problem, types of internal fraud and prevention methods for internal fraud and corruption were investigated and various recommendations were developed. Moreover, fraud risk awareness questionnaire was implemented to understand the likelihood occurrence of internal fraud types in construction sector and proactive and reactive measures against these problems. Moreover, types of fraud incidences experienced by Turkish construction companies were also investigated with the questionnaire. The questionnaire reached to 89 respondents and, recommendations to prevent internal fraud and corruption problem were developed by detailed statistical analyses.