Reallocation of household resources for energy saving behavior
Enerji tasarruflu davranış için ev kaynaklarının yeniden dağılımı
  1. Tez No: 305681
  2. Yazar: AYŞE N. ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ERBUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez, evdeki kullanıcıların ev işi sırasında elektrikli ev aletleri kullanımındaki enerji tasarrufu davranışlarını göz önünde bulundurarak özendirici tasarım konusu üzerine bir çalışmadır. Ev halkı sahip oldukları kaynaklarına göre ev içinde bir denge oluşturur ve bu kırılgan dengeyi bozmak istemez çünkü bu denge alışkanlıklar sonucu oluşmuştur. Bu dengeyi bozmadan kullanıcıları evde enerji tasarruflu davranışa ikna etmek önemlidir. İkna etme yöntemleri bu aşamada önem kazanır. Bu çalışma ev kaynaklarının verimli bir şekilde yeniden dağılımını, ev kaynaklarının dağılımı ve ikna etme literatürüne dayanarak ve amprik bir çalışmayla destekleyerek, sunar.
Özet (Çeviri)
This study focuses on persuasive design concerning the household users? energy saving behavior while using electrical household appliances for the housework. Household users form a balance at home determined by the household resources they have, and they do not want to change this fragile balance because it is established as a result of household users? habitual behavior. It is crucial to persuade household users to save energy at home without disturbing the balance among resources. Persuasion becomes an effective tool at this stage. The study provides an efficient reallocation of the resources for energy saving behavior, which is supported by household resource reallocation and persuasion literature, and an empirical study.