Parametric analysis of inelastic interaction in frame-wall structural systems
Duvar-çerçeve yapısal sistemlerde elastik olmayan etkileşimin parametrik çözümlenmesi
  1. Tez No: 305682
  2. Yazar: SONER SEÇKİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AFŞİN SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezin amacı çerçeveli ve duvarlı betonarme yapıların doğrusal olmayan davranışını analitik olarak incelemek ve bu analizlerle binada meydana gelen plastikleşmeyi takip etmektir. Bu amaca yönelik olarak altı adet orta yükseklikte çerçeveli ve duvarlı betonarme binanın tasarımı yapılmıştır. Bu binaların tasarımındaki parametrik farklılıklar toplam bina yüksekliği ve duvar tabanında taşınan kesme kuvveti oranı sonucudur. Binaların tepkisinin düzlemsel kaldığı varsayılmış ve statik ve dinamik yüklemeler altında analizleri yapılarak çerçeve ve duvar elemanları arasındaki doğrusal olmayan etkileşim incelenmiştir.Çalışmada dikkate alınan binalar Türk Deprem Yönetmeliği 2007'deki ve Türk Standartları TS500'deki limit dizayn önerileri gözetilerek tasarlanmıştır. Çerçeve-duvar sistemin tüm elemanları yayılı plastisite elemanları ve fiber kesit modelleri kullanılarak modellenmiştir. Doğrusal olmayan analiz OpenSEES sonlu elemanlar programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Her bir kolon, kiriş ve duvar kesidi üstünde sargılı ve sargısız betonarme bölgelerin davranışı dikkate alınmış ve doğrusal olmayan malzeme modelleri kullanılmıştır. Binaların analizi aşamasında davranışın düzlemsel olduğu varsayılarak statik ve dinamik analizler yapılmıştır. Statik öteleme analizi için üç farklı yatay yükleme (Üçgen, Düzgün Yayılı ve İlk-mod Yatay Yükleme Şablonları) kullanılmıştır. Dinamik analizler için, sekiz farklı yer hareketi kullanılmıştır. Bu yer hareketleri, Türk Deprem Yönetmeliği 2007'de tavsiye edilen ivme sprektrumuna RSPMATCH programı kullanılarak ölçeklenmiştir. Bu kompleks ve basitleştirilmiş analizlerin kullanılması sonucunda, katlar arası ötelenmeler, kritik elemanlarda meydana gelen plastik dönmeler ve içsel yük dağılımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate the inelastic action in the reinforced concrete frame-wall structures analytically and with that analysis to follow the plastic formation of the structure. For this purpose, six mid-rise reinforced concrete buildings with frame-wall are modeled and analyzed to understand the effect of the height and base shear force ratio of the wall on the nonlinear interaction between reinforced concrete wall and frame members under static lateral loads and ground motion excitations. The parametric analysis is conducted by assuming planar response of the buildings under loadings.The buildings are generated considering the limit design concept suggested by Turkish Earthquake Code 2007 and Turkish Standards TS500, and the frame-wall members are modeled by using spread plasticity elements and fiber discretization of sections. In the analysis stage, each element section is divided into confined and unconfined regions for detailed modeling of the building by using OpenSEES nonlinear finite element program. Two dimensional analyses are conducted under static and dynamic loadings. For static pushover analyses, three different lateral load cases (Triangular, Uniform and First-Mode Lateral Load Patterns) are considered. For dynamic analyses, eight different ground motions are used. These ground motions are scaled to the corresponding design response spectrum suggested by Turkish Earthquake Code 2007 by using RSPMATCH program. Using the result of the complex and simplified analyses, inter-story drift ratios, plastic rotations and internal force distributions of the buildings are investigated.