Modelling and simulation of friction in deep drawing
Derin çekmede sürtünmenin modellenmesi ve simülasyonu
  1. Tez No: 305683
  2. Yazar: MURAT BAŞPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKKÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Derin çekme işlemi sırasında değişik temas yüzeyi parametreleri ve işlem karakteristikleri görülmektedir. Bütün yağlama rejimlerini kapsayabilecek herhangi bir formülasyonun bulunması mümkün değildir. Bu nedenle, bu problemi aşmak için birkaç sürtünme modeli geliştirilmiştir. Bu çalışmada, sürtünme hesaplamalarında hassasiyet ve verimi arttırmak amacıyla, Wilson ve Khonsari'nin sürtünme modellerini yeni bir model altında bileştiren, bir matematik programı geliştirilmiştir. Derin çekmede, sürtünme modelerinden elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak, 0.035 film kalınlığı oranı, yüzey tepelerinin dağılımının standart sapması 0.15 ? m için belirlenmiştir. 0.035 oranının altında, pürüzlerden doğan sürtünme baskın olduğu için Khonsari modeli daha hassas sonuçlar vermektedir çünkü, model pürüzlerin temasını baz almaktadır. 0.035 oranının üstünde, hidrodinamik sürtünme baskın olduğu için Wilson modeli daha hassas sonuçlar vermektedir çünkü, model yağ akışını baz almaktadır.Bu çalışmada, ?48 mm'lik silindirik ve 50.5×50.5 mm'lik kare kabın tek seferde çekimini simule etmesi için sonlu elemanlar programı kulanılmıştır. Kapların son derinliği sırasıyla kare ve silindirik kap çekme için 18 mm ve 23 mm olarak seçilmiştir. Sonlu elemanlar modeli ve program kodları, literatürdeki sonuçlarla doğrulanmıştır. Doğrulamadan sonra, silindirik ve kare kap çekme simülasyon sonuçları, geliştirilen bir matematik programına girilerek, lokal sürtünme katsayılarının hesaplanmasında kullanılmıştır. Son olarak, birleşik model ve sonuçlar ayrıntısıyla tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Different contact surface parameters and operating characteristics are observed during the deep drawing process. It is not possible to find a formulation that can be used for all lubrication regimes. Therefore, several friction models have been developed in order to overcome this problem. In this study, a math program is developed which combines Wilson?s and Khonsari?s friction models in a new model in order to increase accuracy and efficiency in friction calculations. By comparing the results of both friction models, the film thickness ratio of 0.035 is introduced for 0.15 ? m standard deviation of surface summits. Below the ratio of 0.035, Khonsari?s model gives more accurate results since asperity friction is dominant and the model is based on asperity contact. Above the ratio of 0.035, Wilson?s model gives more accurate results since hydrodynamic friction is dominant and the model is based on lubricant flow.In this study, a finite element program is used to simulate ?48 mm cylindrical and 50.5×50.5 mm square shallow drawing processes which are performed in single stage. The final cup depths are selected as 18 mm and 23 mm for square and cylindrical cup drawing respectively. The FEM model and the program codes developed are verified by the previous studies in literature. After verification, the simulation results of the cylindrical and square cup drawing are input to a math program which calculates local friction coefficients using the combined friction model. Finally, the combined friction model and the results are further discussed.