Comparison of sub-processes and final products of iron and steel production with life cycle assessment
Demir ve çelik üretimi alt süreçleri ve nihai ürünlerinin yaşam döngüsü değerlendirmesi ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 305694
  2. Yazar: GÜLNUR ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ B. DİLEK, PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Demir ve çelik üretimi, dünyanın en büyük kaynak ve enerji gerektiren endüstrilerden biridir. Demir ve çelik ürünlerinin yaşam döngüsü boyunca, hammadde ve enerjinin yoğun kullanımı çok çeşitli çevresel etkilere sebep olur. Bu çalışma, SimaPro yazılımı ve IMPACT 2002+ değerlendirme metodu kullanılarak yaşam döngüsü aşamalarının (kok yapımı, sinterleme, demir üretimi, çelik üretimi) ve nihai ürünlerin (kütük, slab, sıcak haddelenmiş kangal, sıcak haddelenmiş bobin) etkilerini karşılaştırma amacı ile, Türkiye'de demir ve çelik üretimi için bir Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi'ni (YDD) ortaya koymaktadır. Sistem sınırı beşikten kapıya olarak belirlenmiş, işlevsel birim 1 ton ürün olarak seçilmiş ve çalışma Türkiye'de sektörün çoğunluğunu temsil eden üç entegre demir ve çelik tesisinden biri olan tesisten elde edilen envanter verileri kullanılarak yapılmıştır. Nihai ürünler için farklı üretim senaryoları toplam etki üzerindeki değişiklikleri görmek için değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, sıvı çelik toplam çevresel etkiler açısından en büyük etkiye sahip olduğu ve bunu sinterin takip ettiği bulunmuştur. Kok üretim prosesi yenilenemeyen enerji kaynaklarının tüketimine en büyük etkiyi göstermiştir. Farklı nihai ürünlerin etkilerinin karşılaştırılması, sıcak haddelenmiş bobinin en yüksek toplam çevresel etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, üretim süreçleri ile karşılaştırıldığında, tesisin mekanik atölyesinin çevresel etkisi göz ardı edilebilir bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Iron and steel production is one of the most resource and energy demanding industries around the world. Throughout the life cycle of iron and steel products, the intensive use of raw materials and energy results in contributions to a wide range of environmental impacts. This study conducts a life cycle assessment (LCA) for iron and steel production in Turkey using SimaPro software and IMPACT 2002+ impact assessment method with the purpose of comparing the impacts of life cycle stage (coke making, sintering, iron making, steel making) and final products (billet, slab, hot rolled wire rod, hot rolled coil). The system boundary was set as cradle-to-gate, the functional unit was selected as 1 ton of product, and the study was conducted using the inventory data collected from one of the three integrated iron and steel facilities representing the majority of the industry in Turkey. Different production scenarios for the final products were also evaluated to see the variation in the total impacts. The results indicated that, liquid steel production process exhibited the highest total environmental impact, which was followed by sinter production. Coke production process showed the highest impact on depletion of non-renewable energy sources. The comparison of the impacts for different final products revealed that hot rolled coil causes the highest total environmental impact. Moreover, the environmental impact of mechanical workshop of the facility was found negligible when compared to the production processes.