Neo- and seismo-tectonic characteristics of The Yenigediz (Kütahya) area
Yenigediz (Kütahya) bölgesinin neotektonik ve sismotektonik özellikleri
- Tez No: 305693
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Erdoğmuş-Yenigediz grabeni GB Anadolu genişlemeli neotektonikbölgesindeki başlıca genişleme yapısı olan Akşehir?Simav FaySistemi'nin ana yapısal unsurlarından biridir. Bu graben yaklaşık 6-10km genişlikte, 15 km uzunlukta ve DKD gidişlidir. 1970.03.28 Mw=7.2Gediz depreminin de gösterdiği gibi oluşumu aktif olarak devam eden biryapıdır.Bu graben birbirinden açılı uyumsuzlukla ayrılan iki farklı birim ile temsiledilir: (i) Miyosen-orta Pliyosen yaşlı Arıca formasyonu ve (ii)Pliyo Kuvaterner yaşlı Erdoğmuş formasyonu. Arıca formasyonu temelkayalar üzerine gelen taban konglomeraları ile başlar ve ortaseviyelerde gözlenen başlıca lav akıntısı ve piroklastikler içeren kömürlükıtasal ve gölsel sedimanlardan oluşur. Volkanik kayaların yaşı 18.4 ±0.1 My olarak tarihlendirilmiştir (Ar-Ar mika yaşı). Bu formasyon iki farklıdeformasyon fazının verisini kaydetmiştir. Bunlar üst üste gelişmişkayma çizikleri, çalışma alanında yaygın olarak gözlenen kıvrımlanma,ters ve doğrultu atımlı faylanmalardır. Erdoğmuş formasyonu ise taraçakonglomeraları ile başlar, traverten, yaşlı ve genç alüvyon çökelleri,yelpaze-önlük sedimanları ve güncel grabenin taban çökellerindenoluşur.Grabeni sınırlayan normal faylardan, graben dolgusu içinde bulunanbüyüme faylarından ve bunların deforme ettiği sedimanlardan alınankayma verilerinin kinematic analizi üç farklı deformasyon evresininvarlığıyla uyumludur: (i) Miyosen-orta Pliyosen yaşlı genişleme rejimi, (ii)KD-GB yönlü sıkışma rejimi ve (ii) Pliyo-Kuvaterner yaşlı genişlemerejimi. Bu veriler aynı zamanda KKD-GGB, D-B ve KD-GB olmak üzereçok yönlü bir genişleme rejimi sunar. Bölgede ki odak mekanizmasonuçları da elde edilen genişleme yönüyle uyumludur.Erdoğmuş-Yenigediz grabeni iki genişleme evresi ve bunların arasındayeralan kısa bir sıkışma evresini içeren episodic bir gelişime sahiptir.Son genişleme evresi neotektonik dönemin bir parçasıdır ve bu döneminbaşlama yaşı geç Pliyosen'dir.
Özet (Çeviri)
Erdoğmuş-Yenigediz graben is one of the major structural elements ofAkşehir-Simav Fault System (ASFS), which is a major extensionalstructure in the southwestern Anatolian extensional neotectonicprovince (SWAEP). It is about 6-10-km-wide, 15-km-long andapproximately ENE-trending and is actively growing structure asindicated by the 1970.03.28 (Mw= 7.2) Gediz earthquake.The graben is characterized by two distinct units, separated by anangular unconformity: (i) Miocene-middle Pliocene Arıca formation and(ii) Plio Quaternary Erdoğmuş formation. The former unit commenceswith a basal conglomerate above the basement rocks and is composedmainly of coal-bearing continental and lacustrine sediments with lavaflows and pyroclastics, particularly common in the middle parts of thesequence. The volcanics are dated at 18.4 ± 0.1 Ma (Ar-Ar mica ages).They record evidence for two deformation phases as suggested bytwosets of overprinting slickenlines, intense folding, thrust and strike-slipfaulting. The Erdoğmuş formation commences with terraceconglomerates and is composed mainly of travertines, older andyounger alluvial deposits, fan-apron sediments and the recent axialgraben floor sediments.Kinematic analysis of the graben-bounding normal faults, growth faultswithin the graben-infill and those deforming the sediments areconsistent with three distinct phases of deformation: (i) Miocene middlePliocene extensional phase, (ii) interveining NE SW contractional phaseand (iii) Plio-Quaternary extensional phase. The data also suggests adistributed stress field and a multi-directional recent extension inpredominantly NNE?SSW, E?W and NE?SW directions. This is alsoconsistent with available focal mechanism solutions for the region.The graben therefore has an episodic evolutionary history with twoextensional phases and an intervening short-term contraction, asdescribed in many different parts of the SWAEP. The latter phase ofextension is considered as the part of Neotectonic regime, whichtherefore commenced by the Late Pliocene.