External geometry and flight performance optimization of turbojet propelled air to ground missiles
Turbojet itkili havadan karaya füzeler için dış geometri ve uçuş performans eniyilenmesi
- Tez No: 305696
- Danışmanlar: PROF. DR. OZAN TEKİNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kavramsal tasarım aşaması için temel amaç, genel bir havadan karaya füze içintasarımcı tarafından belirlenecek uçuş mesafesi ve süresi, toplam ağırlık, kararlılık,kontrol etkinliği gibi uçuş başarım kriterlerinin yanı sıra geometrik kısıtlara da uygunen ideal dış geometriyi oluşturabilmektir. Bu işlem oldukça zahmetli ve çok sayıdaalternatif geometrinin değerlendirilmeye alınması ve incelenmesini gerektirmektedir.Bu tez çalışması ağırlıklı olarak, havadan-karaya bir füze için sezgisel taramayöntemlerinden Hakim Olmayan Sıralamalı Genetik Algoritma ve Çoklu SoğutmaÇokAmaçlı Tavlama Benzetimi Algoritması gibi çok amaçlı en iyileme teknikleriüzerinde durmuştur. Ayrıca yeni bir karma algoritma olarak Tavlama Benzetimi ileelde edilen en iyilenmiş geometrilerin başlangıç populasyonu olarak GenetikAlgortimaya aktarılması yöntemi uygulanmıştır. Her üç en iyileme yöntemi de, eniyilenmiş Pareto eğrilerinin sonuçlarının doğruluğu ve kaliete metrikleri açısındankıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary goal for the conceptual design phase of a generic air-to-ground missileis to reach an optimal external configuration which satisfies the flight performancerequirements such as flight range and time, launch mass, stability, controleffectiveness as well as geometric constraints imposed by the designer. This activityis quite laborious and requires the examination and selection among huge numbers ofdesign alternatives.This thesis is mainly focused on multi objective optimization techniques for an airto-ground missile design by using heuristics methods namely as Non DominatedSorting Genetic Algorithm and Multiple Cooling Multi Objective SimulatedAnnealing Algorithm. Futhermore, a new hybrid algorithm is also introduced usingSimulated Annealing cascaded with the Genetic Algorithm in which the optimizedsolutions are passed to the Genetic Algorithm as the intial population. A trade offstudy is conducted for the three optimization algorithm alternatives