Non-destructive X-ray flourescence analysis of Early Bronze Age metal items from Kalinkaya-Toptaştepe: With critical remarks on the formerly applied electrochemical cleaning procedure
Kalınkaya-Toptaştepe Erken Tunç Çağı metal buluntularının tahribatsız XRF analizi: Önceden uygulanmış elektrokimyasal temizleme prosedürü üzerine eleştirel yorumlarla
- Tez No: 305744
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KALKANLI, YRD. DOÇ. DR. THOMAS ZİMMERMANN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeometri, Archaeometry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez bir M.Ö. geç 4. ve 3. binyıl yerleşim yeri olan Kalınkaya-Toptaştepe mezarlık alanının geç Erken Tunç Çağı metal buluntuları üzerine gerçekleştirilmiş bir çalışmadır. Alan, özellikle Toptaştepe'nin güney yükseltisindeki Erken Tunç Çağı mezarlığında bulunan çok sayıda metal objeler ile Orta Anadolu'nun eski ve küçük bir köy toplumunun metal teknolojileri hakkında önemli bilgiler vermiştir. Bu objeler üzerinde gerçekleştirilen ilk arkeometrik çalışmalarda beklenmedik Çinko oranları ile karşılaşılmıştır. İkinci analizler, objelerdeki Çinko kontaminasyonu yüzeye herhangi bir zarar vermeden ortadan kaldırmak için mikro-kumlama yöntemi ile temizledikten sonra gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar Orta Anadoludaki bir geç Erken Tunç Çağı toplumunun metal kullanımı ve alaşım gelenekleri üzerine önemli bilgiler vermiş, ilk bilinçli metal alaşımlarının, dönemin küçük yerleşim alanlarında da kullanıldığını göstermiştir. Çalışmanın sonucunda, Demir Çağı öncesi herhangi bir metal buluntuda karşılaşılabilecek Zn oranının, erken bir pirinç olarak değerlendirilmemesi, bunun modern zamanlarda, hatalı bir temizleme çalışmasının sonucu olan bir kontaminasyon olarak görülmesi gereği ortaya çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on late Early Bronze Age metal objects from funeral context from the site Kalınkaya-Toptaştepe, dated to the late 4th and 3rd millennium BCE. The site yielded a large number of metal objects from EBA necropolis of the southern slope of Toptaştepe, offering an ideal closed assemblage for an archaeometrical analysis to reveal the metalworking technologies of an early small rural community of Central Anatolia. First archaeometrical analysis applied on these objects, however, revealed unexpectedly high amounts of Zinc, which turned out to be not an intentional alloy, but modern contamination due to the electrochemical cleaning, carried out in the 1970s. A second analysis has carried out after cleaning the metal objects with micro-sandblasting technique, to remove the artificial Zn contamination. The accumulated data provided us with important insights into the metal consumption and alloying traditions of a late EBA village community in Central Anatolia, showing the earliest conscious alloys were being applide in small hamlets of the EBA as well. It has been apparent that any pre-Iron Age metal object, revealing Zn in its chemical composition can not be considered as early brass, but clearly a result of a modern, ill-advised cleaning application.