Rereading urban form in Tehran since the 1920s in the case of Valiasr Street
1920 sonrası Tahran?ın kentsel formunu yeniden okumak; Valiasr Caddesi
  1. Tez No: 305745
  2. Yazar: NİKOU RAASSİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tahran özelinde olmak üzere, araştırmanın temel sorusu kentsel mekanın (Valiasr Caddesi ve yakın çevresi bağlamında) nasıl ve hangi ölçeklerde üretim süreçleri içerisinde kentsel gelişmeleri doğrudan yansıttığı üzerinedir. Çalışmada Valiasr Caddesi, kentin temel omurgalarından bir tanesi olarak değerlendirilmiştir. Caddenin doğal uzantı ve yakın çevresinin nitelikleri irdelenerek, Tahran'ın kentsel formunun tarihsel gelişimi ve dönemsel kentselleşme projeleri politik gelişmelere bağlı olarak tartışılmaya açılmıştır. Valiasr Caddesi'nin içsel nitelikleri ve kısmi gelişmeleri de dikkate alınarak, Tahran'ın kentsel yapısı ve buna bağlı olarak, kent kimliğinin oluşumu sürecindeki kentselleşme modelleri bu araştırmanın içeriğini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
As part of an urban analysis of Tehran, the major question is how and to what extent an urban space (Valiasr Street and its surroundings) manifests urban developments in each epoch in its processes of production. Considering Valiasr Street as the urban backbone of the city, according to its extension and qualities of its surroundings, and by looking at the urban forms regarding this extension, this study will explore the nature of urban transformation under political circumstances and understand each period?s urbanization and development of its urban form. While reconsidering partial accounts and qualities inherited in the street, Tehran?s urban structure and thus its urbanization in constitution of urban identity of its inhabitants will make the scope of this research.