Integrated risk management applications in offshore windfarm construction
Offshore rüzgar enerjisi inşaatında entegre risk yönetimi uygulamaları
  1. Tez No: 305751
  2. Yazar: TUBA PELİN SÜMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEHMİ TANRİSEVER, YRD. DOÇ. DR. SERHAN DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez, temel operasyonu offshore rüzgar çiftliklerinin temel inşaatı olan bir inşaat şirketinden etkilenerek oluşturulmuştur. Çoğu türbin temeli için çelik ana ham maddedir. Bu inşaat şirketi temellerin tedariğinden sorumlu olduğunda çeliğin fiyat riskine maruz kalmaktadır. Şirket, proje için sabit bir ödeme alırken, tedarik zamanındaki çelik fiyatına bağlı olan değişken ham madde maliyeti ödemektedir. İnşaat şirketi, fiyat riskini yok etmek için finansal marketleri kullanmalıdır. Ama, çoğu rüzgar enerjisi projesinde, bir temelde kullanılacak çelik miktarı önceden bilinmemektedir, yani aynı zamanda talep riski vardır. Bu yüzden ilişkili riski tamamen yok etmek mümkün değildir. Bu tezde, biz talep ve fiyat riskiyle karşı karşıya olan, firma değerini maksimize etmeye çalışan bir inşaat şirketinin riskten korunma kararlarını inceliyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis is motivated by a construction company whose main business operation is foundation installations of offshore wind farm projects. Steel is the main input for most of the foundations. This construction company is confronted with price risk when involved in the procurement part of the foundations. The company receives a fixed payment for the project while paying variable raw material costs which depend on the steel spot price on the procurement date. The construction company should use financial markets to eliminate the price risk. However, in most wind farm projects, the steel requirement of a foundation is not known in advance, i.e., there is also a quantity risk. Therefore, it is not possible to completely eliminate the associated risk. In this thesis we analyze the hedging decisions of a value maximizing construction company confronted with both price and quantity risks under the presence of capital market imperfections.