Açık deniz römorkör ve destek gemileri işletmeciliğinin stratejikyönetim modellemesi
Strategic management modeling for offshore tugboat and supportvessel operations
  1. Tez No: 940845
  2. Yazar: ALİ BURÇİN EKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Araştırmanın ilk bölümü, dünya denizcilik sektörünün tarihsel gelişimi, bugünkü yapısı ve taşıma türlerinin stratejik anlamı üzerinde yoğunlaşmaktadır. Konteyner taşımacılığı, tanker taşımacılığı, kuru yük taşımacılığı, yolcu taşımacılığı ve enerji gemileri gibi taşıma modları tek tek ele alınmış; her birinin operasyonel ve ekonomik katkıları değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, özellikle son yıllarda denizcilik sektörünün karşı karşıya kaldığı küresel sorunlar – COVID-19 pandemisi, jeopolitik gerilimler, iklim krizi– sektörel kırılganlıkları artırmış, aynı zamanda yeni stratejik arayışlara zemin hazırlamıştır. Tezin ikinci bölümünde, araştırmanın tasarımı ve metodolojisi ayrıntılı şekilde ortaya konulmuştur. Literatürdeki teorik eksikliklerin ve sektörel gereksinimlerin bütünleştirildiği bir yapı ile üç aşamalı bir karar destek modeli oluşturulmuştur: SWOT analizi, bulanık DEMATEL yöntemi ve TOPSIS tekniği. Bu modelin temel amacı, açık deniz römorkör ve destek gemisi işletmelerinin stratejik yönelimlerini somut ve uygulanabilir bir çerçeveye oturtmaktır. SWOT analizi ile iç ve dış çevresel faktörler tanımlanmış; güçlü ve zayıf yönler, fırsat ve tehditler belirlenmiştir. Bu aşamada veri toplamak amacıyla 12 uzmandan oluşan karar verici grubu ile anket çalışmaları gerçekleştirilmiş, SWOT faktörleri beşli Likert ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın ikinci aşaması olan bulanık DEMATEL yöntemi, SWOT analizinden elde edilen faktörlerin birbirleriyle olan neden-sonuç ilişkilerini belirlemek amacıyla kullanılmıştır. Tez kapsamında, SWOT faktörlerinin karşılıklı etkileşim düzeyleri uzmanlara sunulan özel bir değerlendirme matrisine göre belirlenmiş ve bu veriler bulanık sayılarla işlenmiştir. DEMATEL uygulamasının en çarpıcı sonuçlarından biri,“maliyetlerin azaltılması”,“yakıt verimliliğinin artırılması”ve“filo modernizasyonu”gibi faktörlerin diğer stratejik unsurları doğrudan etkileyen, merkezi değişkenler olarak öne çıkmasıdır. Bu faktörlerin sektörün hem operasyonel hem de çevresel baskılarla başa çıkabilmesi için temel bileşenler olduğu anlaşılmıştır. Örneğin, maliyetlerin azaltılması yalnızca ekonomik sürdürülebilirlik açısından değil, aynı zamanda çevreci teknolojilerin benimsenmesi ve filo yenilenmesine kaynak yaratılması açısından da belirleyici rol oynamaktadır. Analiz sürecinin son aşamasında ise TOPSIS yöntemi uygulanarak belirlenen stratejiler arasında sıralama yapılmıştır. TOPSIS, her stratejiyi“ideal çözüme yakınlık”ilkesiyle değerlendiren bir yöntem olup, bu bağlamda stratejilerin uygulanabilirlik, etkililik ve bütünlük düzeylerine göre ağırlıklı puanlama yapılmıştır. DEMATEL yöntemiyle belirlenen etki düzeyleri, TOPSIS'e girdi olarak sunulmuş ve böylece çok boyutlu bir karar modeli oluşturulmuştur. Elde edilen sonuçlar, stratejik önceliklendirme sürecinde karar vericilere açık ve bilimsel dayanaklı bir yönlendirme sunmuştur. TOPSIS sonuçlarına göre en yüksek öncelikli strateji, yakıt verimliliğini artıran ve operasyonel maliyetleri azaltan teknolojilerin benimsenmesi olarak belirlenmiştir. Bu strateji, özellikle hibrit güç sistemleri, LNG yakıtlı tahrik sistemleri, düşük sürtünmeli gövde tasarımları ve otomatik bakım izleme teknolojilerinin entegrasyonunu kapsamaktadır. Bu stratejik yönelimin sektördeki yoğun rekabet, artan çevresel regülasyonlar ve enerji maliyetlerindeki belirsizlik karşısında yüksek etki potansiyeline sahip olduğu görülmektedir. İkinci sıradaki strateji, yenilenebilir enerji projelerine yönelik destek ve gelişmekte olan pazarlara açılım olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda, römorkör ve destek gemilerinin yalnızca geleneksel liman hizmetleriyle sınırlı kalmaması, aynı zamanda offshore rüzgar santralleri, yüzer enerji üretim platformları ve kıyı ötesi petrol/doğalgaz operasyonlarına entegre hizmetler sunması önerilmiştir. Bu yönelim, gemi işletmeciliğinin kapsamını genişletmekte ve firmalara uzun vadeli gelir çeşitliliği sağlamaktadır. Üçüncü öncelikli strateji ise filo modernizasyonu ve çevreci gemi tasarımı uygulamalarının teşvik edilmesidir. Literatürde de sıkça vurgulandığı üzere, modern ve enerji verimli gemiler sadece maliyet avantajı yaratmakla kalmamakta, aynı zamanda pazarlama ve itibar yönetimi açısından da şirketlere değer katmaktadır. Bu çerçevede, araştırma hibrit sistemlerin yanı sıra otonom kontrol teknolojileri, modüler dizayn ve düşük karbon ayak izi prensiplerinin stratejik öncelik olarak benimsenmesini önermektedir. Dördüncü strateji olarak personel eğitim programlarının geliştirilmesi, insan kaynağının sektörel dönüşüme adapte olmasında kritik bir rol oynamaktadır. Otomasyon, dijital izleme ve yeni nesil makine sistemlerinin yaygınlaşması, klasik gemi personelinin yetkinlik alanlarının ötesine geçilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle, eğitim içeriklerinin güncellenmesi, saha personelinin teknik bilgi düzeyinin artırılması ve güvenlik kültürünün derinleştirilmesi stratejik başarı için vazgeçilmez hale gelmiştir. Beşinci sıradaki strateji, pazarlama faaliyetlerinin güçlendirilmesi ve marka bilinirliğinin artırılmasıdır. Bu strateji; dijital pazarlama araçlarının kullanımı, akademik-endüstri iş birlikleri ile görünürlük artırma gibi alt başlıkları içermektedir. Özellikle sermaye yoğun sektörlerde finansmana erişimin büyük ölçüde marka itibarı ile ilişkili olduğu göz önüne alındığında, pazarlama stratejilerinin doğrudan yatırım potansiyelini de etkilediği görülmektedir. Altıncı strateji olarak, jeopolitik risklerin azaltılmasına yönelik sözleşme politikalarının yeniden yapılandırılması, siyasi ve ekonomik istikrarsızlıkların etkilerini azaltmaya yönelik öneriler sunmaktadır. Bu strateji kapsamında; uzun vadeli ve döviz bazlı sözleşmeler, istikrarlı bölgelerde faaliyet önceliği, risk paylaşımı esaslı konsorsiyumlar ve uluslararası sigorta modelleri gibi uygulamalar önerilmiştir. Sonuç olarak, elde edilen sıralamalar göstermektedir ki, açık deniz römorkör ve destek gemisi işletmeciliğinde rekabet avantajı elde etmek isteyen şirketler için yalnızca operasyonel verimlilik değil, aynı zamanda teknoloji, insan kaynakları, pazarlama ve finansal dayanıklılık da stratejik başarıda belirleyici faktörlerdir. Araştırmanın bu çok katmanlı yapısı, sektör paydaşlarına yalnızca bugünkü koşullar altında değil, aynı zamanda belirsizliklerle dolu bir gelecekte de rehberlik edecek nitelikte bir model sunmaktadır. Tezin üçüncü bölümü, elde edilen bulguların derinlemesine değerlendirilmesini ve bu bulguların mevcut literatür ile karşılaştırılmasını içermektedir. SWOT-DEMATEL-TOPSIS entegrasyonuyla oluşturulan modelin çıktıları, hem literatürdeki teorik yaklaşımlar hem de sektör uygulamalarıyla karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Bu kapsamda, geliştirilen stratejik önceliklendirme modelinin hem akademik geçerliliği hem de sektörel uygulanabilirliği ortaya konmuştur. Araştırmanın önemli katkılarından biri, sektör özelinde çalışan deneyimli uzmanlarla yürütülen saha uygulamalarıdır. Alp Maritime, Uzmar, Boskalis, Ata Offshore Services ve Tüpraş gibi kurumların yöneticileri ve uzmanları ile yürütülen veri toplama süreci, akademik analizlerin sektörel gerçekliklerle uyumlu olmasını sağlamıştır. Böylece model yalnızca teorik bir öneri düzeyinde kalmamış, doğrudan sektöre entegre edilebilecek pratik çıktılar üretmiştir. Bu durum, tez çalışmasının akademik literatüre özgün katkı sunmasının yanında, uygulayıcı kurumlar için de değerli bir rehber haline gelmesini sağlamaktadır. Tezin bir diğer yenilikçi yönü ise, SWOT analizinin klasik uygulamasının ötesine geçerek, DEMATEL ile entegre edilmesi ve ardından TOPSIS ile sayısal sıralamaya dönüştürülmesidir. Bu yapı sayesinde, karar vericilerin sezgisel yaklaşımlarının ötesine geçilmiş, sistematik ve karşılaştırmalı bir karar destek süreci sağlanmıştır. SWOT faktörlerinin birbirleriyle olan etkileşimlerinin DEMATEL ile modellenmesi, yalnızca önemli faktörleri değil, aynı zamanda stratejik sistem içindeki“kilit etkileyicileri”de belirlemeyi mümkün kılmıştır. Böylece, yalnızca neyin önemli olduğu değil, neyin neyi etkilediği de açık biçimde ortaya konmuştur. Tezin sonuç bölümünde, elde edilen bulgulara dayanarak sektöre yönelik öneriler sistematik bir biçimde sıralanmıştır. Bu öneriler kısa, orta ve uzun vadeli stratejik hedefler doğrultusunda yapılandırılmıştır. Kısa vadede operasyonel maliyetlerin azaltılması, dijital izleme sistemlerinin kurulması ve çalışan eğitim programlarının güncellenmesi gibi uygulamalar ön plandadır. Orta vadede filo modernizasyonu, çevreci gemi yatırımları ve hizmet çeşitliliğinin artırılması hedeflenmektedir. Uzun vadede ise, uluslararası stratejik iş birliklerinin kurulması, gelişmekte olan pazarlara açılım ve çevre regülasyonları ile tam uyumlu bir yapının oluşturulması öngörülmektedir. Bu kapsamlı yaklaşım, sadece sektör için değil, çok kriterli karar verme (MCDM) literatürü açısından da önemli bir örnek sunmaktadır. Özellikle sektörel belirsizlikler, dışsal riskler ve içsel kapasite sınırlılıkları gibi faktörlerin çok boyutlu analiz edildiği bu yapı, diğer alanlardaki stratejik yönetim uygulamaları için de esin kaynağı olabilecek bir model sunmaktadır. Genel olarak değerlendirildiğinde, bu tez çalışması; açık deniz römorkör ve destek gemisi işletmeciliği alanında faaliyet gösteren kuruluşların, güncel koşullarda ve geleceğe dönük belirsizlikler karşısında stratejik konumlanmalarını bilimsel bir temele dayandırmalarına olanak sağlayan kapsamlı ve bütüncül bir yönetim modeli sunmaktadır. SWOT, fuzzy DEMATEL ve TOPSIS yöntemlerinin entegrasyonu ile geliştirilen bu model, karar vericilere yalnızca bugünü değil, aynı zamanda geleceği planlama imkânı sunmakta; kaynakların etkili kullanımı, rekabet avantajı elde etme ve sürdürülebilir büyüme hedeflerinin gerçekleştirilmesi yolunda güçlü bir rehber işlevi görmektedir.
Özet (Çeviri)
The first chapter of the research focuses on the historical development, current structure, and strategic significance of transportation modes in the global maritime sector. Container shipping, tanker transportation, dry bulk shipping, passenger transport, and energy vessels are each addressed individually, and their operational and economic contributions are evaluated. In this context, global issues that the maritime sector has faced in recent years—such as the COVID-19 pandemic, geopolitical tensions, and the climate crisis—have increased the sector's vulnerability while simultaneously creating a foundation for new strategic pursuits. In the context of container transportation, strategic decision areas such as energy efficiency-enhancing technologies like“lightweighting,”innovative approaches aimed at reducing carbon emissions, and port-rotation planning have been examined. In the case of tanker transportation, standards set by institutions such as OCIMF and BIMCO, the high investment and safety requirements in LNG transportation, and the high-risk operational processes in chemical tankers have been detailed. Furthermore, the first chapter of the thesis elaborates on the concept of business administration in both general principles and the specific characteristics of the maritime industry. Through fundamental business functions—such as marketing, finance, production, human resources, and operations—the decision-making structures of maritime companies are explained, and each of these functions is analyzed in relation to offshore services. At this point, a dedicated section has been included specifically for maritime business management, in which the operational challenges, cost components, safety standards, regulatory obligations, and workforce management encountered by firms in this sector are examined in detail. Within this framework, the scope of offshore services is explained through vessels such as tugboats, platform support vessels, and energy ships. Differences between offshore and port tugboats are compared based on their duties and technical qualifications, and the importance of Dynamic Positioning (DP) systems in operations is emphasized. Another critical topic is the integration of technological advancements and sustainability into the sector. This includes hybrid propulsion systems, alternative energy sources (e.g., LNG and hydrogen), automation systems, and communication technologies. Issues such as energy optimization in tugboats, low-emission technologies, and weather-sensitive operational planning are discussed not only as engineering concerns but also as managerial challenges. The second chapter of the thesis presents the design and methodology of the research in detail. A three-stage decision support model integrating theoretical gaps and sectoral needs is constructed using SWOT analysis, fuzzy DEMATEL, and the TOPSIS technique. The primary aim of this model is to provide a tangible and applicable strategic framework for offshore tugboat and support vessel operators. SWOT analysis identifies internal and external environmental factors, strengths and weaknesses, opportunities, and threats. To collect data, surveys were conducted with a panel of 12 decision-makers, and the SWOT factors were evaluated using a five-point Likert scale. The second phase of the study involves the application of the fuzzy DEMATEL method to determine the cause-effect relationships between the factors derived from the SWOT analysis. The degree of mutual interaction among SWOT factors was assessed using a specialized evaluation matrix presented to the experts, and the data were processed using fuzzy numbers. One of the most striking outcomes of the DEMATEL analysis is that factors such as cost reduction, fuel efficiency, and fleet modernization emerged as central variables that directly influence other strategic elements. These are understood to be essential components in enabling the sector to cope with both operational and environmental pressures. For instance, reducing costs plays a decisive role not only in terms of economic sustainability but also in generating resources for adopting green technologies and renewing the fleet. In the final phase of the analysis process, the TOPSIS method was applied to rank the identified strategies. As a technique that evaluates each strategy based on its“closeness to the ideal solution,”TOPSIS allowed for a weighted scoring of the strategies in terms of their applicability, effectiveness, and coherence. The influence levels determined by DEMATEL were used as input for TOPSIS, thus creating a multidimensional decision model. The resulting outputs provided clear, scientifically grounded guidance to decision-makers in the strategic prioritization process. According to the results of the TOPSIS analysis, the highest-priority strategy was identified as the adoption of technologies that increase fuel efficiency and reduce operational costs. This strategy includes the integration of hybrid propulsion systems, LNG-powered engines, low-friction hull designs, and automated maintenance monitoring technologies. This strategic direction demonstrates high impact potential in the face of intense sectoral competition, increasing environmental regulations, and the uncertainty of energy costs. The second-ranked strategy involves support for renewable energy projects and expansion into emerging markets. In this context, it is recommended that tugboats and support vessels not be limited to conventional port services but also provide integrated services for offshore wind farms, floating energy production platforms, and offshore oil/gas operations. This orientation expands the scope of vessel operations and ensures long-term revenue diversification for companies. The third priority strategy is the promotion of fleet modernization and the implementation of environmentally friendly ship design practices. As emphasized frequently in the literature, modern and energy-efficient vessels not only create cost advantages but also enhance corporate image and marketing strength. In this framework, the study recommends adopting hybrid systems, autonomous control technologies, modular designs, and low-carbon footprint principles as strategic priorities. The fourth strategy focuses on developing personnel training programs, playing a critical role in adapting human resources to sectoral transformation. The widespread use of automation, digital monitoring, and next-generation mechanical systems necessitates that traditional crew capabilities be expanded. Therefore, updating training content, enhancing the technical knowledge level of field personnel, and deepening the culture of safety become indispensable elements of strategic success. The fifth strategy is strengthening marketing activities and increasing brand visibility. This includes the use of digital marketing tools, participation in sectoral fairs, and enhancing visibility through academic-industry collaborations. Considering that access to finance in capital-intensive sectors is significantly related to brand reputation, it is evident that marketing strategies also directly affect investment potential. The sixth strategy involves restructuring contract policies to mitigate geopolitical risks, providing recommendations to minimize the effects of political and economic instability. This includes practices such as long-term and foreign-currency-based contracts, prioritization of stable regions for operations, consortiums based on risk-sharing principles, and adoption of international insurance models. Ultimately, the rankings obtained show that gaining a competitive advantage in offshore tugboat and support vessel operations depends not only on operational efficiency but also on technology, human capital, marketing, and financial resilience. This multi-layered structure of the research offers a model that can guide sector stakeholders not only under current conditions but also in navigating a future full of uncertainties. The third chapter of the thesis offers an in-depth evaluation of the findings and compares them with the existing literature. The outputs of the integrated SWOT-DEMATEL-TOPSIS model are analyzed in comparison with both theoretical approaches in the literature and real-world industry practices. Within this scope, the academic validity and sectoral applicability of the developed strategic prioritization model are clearly demonstrated. One of the notable contributions of the study is the fieldwork conducted with experienced professionals operating specifically in the sector. The data collection process carried out with executives and experts from institutions such as Alp Maritime, Uzmar, Boskalis, Ata Offshore Services, and Tüpraş ensured that the academic analyses aligned closely with real-world sectoral conditions. As a result, the model does not remain at the level of theoretical suggestion but instead generates practical outputs that can be directly implemented in the field. This enhances the value of the dissertation not only as an academic contribution but also as a practical guide for operators and decision-makers. Another innovative aspect of the thesis is its departure from the classical application of SWOT analysis. By integrating SWOT with DEMATEL and subsequently converting the results into quantitative rankings through TOPSIS, the study transcends subjective and intuitive assessments. This structure provides a systematic and comparative decision support process. Modeling the interactions between SWOT factors