Development of strategies for reducing the worst-case message response times on the controller area network
Denetleyici alan ağı (CAN) üzerindeki en kötü durumdaki mesaj tepki sürelerini azaltmak için stratejiler geliştirme
- Tez No: 305768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAN ECE SCHMİDT, YRD. DOÇ. DR. KLAUS SCHMİDT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Denetleyici Alan Ağı (CAN), araç içi iletişimde bilfiil kullanılan standarttır. Modern arabalardakizaman-kritik uygulamaların artması CAN hattındaki mesaj trafiğinin artmasına nedenolmuştur. Bu yüzden, gönderilen mesajların adreslerine zamanlarında ulaştığını garantietmek için CAN trafiğinde mesaj çizelgelerinin verimli şekilde yapılması gerekmektedir.Bu tezin amacı, bilinen CAN çizelgeleme yaklaşımlarına kıyasla daha fazla veriyolu yüküaltında uygulanabilir gecikme çizelgeleri geliştirmektir. Buna göore gecikme çizelgelemesi, birmesajın son varış süresi ile en kötü durumdaki tepki süresi arasındaki fark olarak tanımlanangevşekliği maksimuma çıkarmaya çalışan bir kısıtlı optimizasyon problemi olarak formüleedilmektedir. Ç izelgelerin uygulanabilirliğini sağlayan bu kısıtlama, tüm gevşeklikleri pozitiftutmaktır. Bu bakımdan, gecikme çizelgesi hesaplamasında halihazırdaki gecikme çizelgelemeyöntemini mesajların en kötü durumdaki tepki sürelerinin analiziyle bütünleştiren iki adetsezgisel gecikme çizelgeleme algoritması önerilmektedir. Bu algoritmalar farklı örneklerledenenerek, iyi bilinen gecikme çizelgeleme algoritması ile kıyaslanmaktadır. Elde edilensonuçlar tezde geliştirilen algoritmaların yoğun trafiklerde bile 5 dakikadan az sürede uygulanabilirmesaj çizelgeleri ürettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The controller area network (CAN) is the de-facto standard for in-vehicle communication.The growth of time-critical applications in modern cars leads to a considerable increase inthe message trac on CAN. Hence, it is essential to determine ecient message schedules onCAN that guarantee that all communicated messages meet their timing constraints. The aim ofthis thesis is to develop oset scheduling strategies that find feasible schedules for higher busload levels compared to conventional CAN scheduling approaches. We formulate the osetscheduling as a constraint optimization problem that maximizes the sum of message slackswhere slack is defined as the dierence between the deadline and the worst-case response time(WCRT) of a message. The constraint to ensure the feasibility of the schedules is keepingall slacks positive. In this respect we propose two heuristic oset scheduling algorithmswhich integrate an existing method for the WCRT analysis in the schedule computation. Weapply our algorithms to various examples and compare the results with a well-known osetscheduling algorithm. The results show that our algorithms can generate feasible schedules atsignificantly high loads with run times shorter than 5 minutes.