Analysis and comparison of the contrast enhancement techniques for infrared images
Kızılötesi görüntüler için kontrast zenginleştirme tekniklerinin analizi ve karşılaştırılması
  1. Tez No: 305769
  2. Yazar: ARİF ERGÜN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE B. AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüzde, kızılötesi kameralar özellikle hedef takibi ve gözetimi işlemleri için kullanılmaktadır. Fakat bu cihazlar yüksek dinamik aralıkta çıkış verdikleri için standart görüntüleme cihazları bu çıkışları işleyemez. Bu çıkışları standart cihazlarda gösterebilmek için dinamik aralıkları kesilmektedir. Böylece görüntünün kontrastı azaltılmaktadır. Bu işleme Yüksek Dinamik Aralık Sıkıştırma adı verilmektedir. Yüksek Dinamik Aralık Sıkıştırma işlemi esnasında detayın korunması için birçok yöntem önerilmesine rağmen bu işlemler yerel kontrastı zenginleştirmek için kullanılamaz.Bu tezde, performansları açısından gerçek zamanlı uygulamalara uygun karşıtlık zenginleştirme tekniklerini karşılaştırıyoruz. İncelenen metodlar genellikle histogram tabanlı metodlardır. Ayrıca işlemlerin sayısal karmaşıklığını azaltmak için bazı değişiklikler önerilmiştir. Bu metodların performansı nesnel test metrikleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, infrared cameras are used especially for target tracking and surveillance operations. However, they have a high dynamic range output, and the standard display devices cannot handle them. In order to show them on common devices, the dynamic range is cropped. Thus, the contrast of the image is reduced. This is called as the High Dynamic Range (HDR) Compression. Although several algorithms have been proposed for preserving details during the HDR compression process, it cannot be used to enhance the local contrasts of image contents.In this thesis, we compare the performances of contrast enhancement techniques, which are suitable for real time applications. The methods experimented are generally histogram based methods. Some modifications are also proposed in order to reduce computational complexity of the process. Performances of these methods are compared with common objective quality metrics on different image sets.