optimizing urban lifecycle: Case study-driven strategies for energy-efficient reconstructable urban area
kentsel yaşam döngüsünün optimize edilmesi: Enerji açısından verimli yeniden inşa edilebilir kentsel alanlar için vaka çalışması odaklı stratejiler
  1. Tez No: 903886
  2. Yazar: EMAN MAJDI MUSTAFA ALHAYEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN AYDIN YÖNET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Yirmi birinci yüzyılda giderek önem kazanan kentleşme, kaynak bulunabilirliği, arazi kullanımı ve sürdürülebilirlik konularında önemli endişeler yaratmaktadır. Geleneksel kentsel gelişim ve yeniden yapılandırma teknikleri, enerji tüketimini artırıp çevresel etkileri kötüleştirerek durumu daha da zorlaştırmıştır. Yapısöküm kavramı,“bir sistemin bileşenlerinin ve tüm sistemin yeniden kullanılmasını veya geri dönüştürülmesini sağlayan, kısacası geri kazanım için başarılı bir şekilde sökme ve ayrıştırma stratejisi”olarak tanımlanmaktadır (Dogan ve Koman, 2020). Bu kavram, malzeme döngüsünü kapatarak ve dairesel ekonomi modelini destekleyerek kaynak verimliliğini arttırmaya yönelik bir çözüm sunar. Ayrıca, yapısöküm, malzemelerin yeniden kullanımını teşvik ederek ve atıkları azaltarak enerji verimliliğini artırır, böylece yapı malzemelerinin gömülü enerjisini minimize eder. Bu çalışma, yapısöküm ve enerji verimliliği uygulamalarını kentsel planlamaya entegre etmenin önemini vurgulamaktadır. Bu entegrasyon, değişen taleplere yanıt verebilen uyarlanabilir bir kentsel alan elde edilmesini sağlar. Çalışmanın amacı, binaların ve altyapının sistematik olarak sökülüp yeniden kullanılabileceği, böylece atıkların minimize edileceği ve enerji kullanımının optimize edileceği daha sürdürülebilir bölgeler geliştirmeye yönelik tasarım stratejilerini belirlemek ve önermektir. Başka bir deyişle, bu çalışma, enerji verimliliği sağlanabilir yapısöküm odaklı kentsel alanların geliştirilmesi için izlenmesi gereken ve dikkate alınması gereken stratejileri belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşmak için, Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletleri'nden gerçek hayat vaka çalışmaları hem mimari hem de düzenleyici çerçeveler açısından kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, mekansal kalıplar, arazi kullanımı, inşaat uygulamaları ve teknikleri, ulaşım, yapı malzemeleri, saha planlama ve hazırlığı ile kurtarılan malzeme pazarlarını kapsayan stratejilerin bir kategorizasyonu aracılığıyla sunulmuştur. Bu stratejiler, şehir plancıları için temel kılavuzlar olarak hizmet eder. Şehir planlamasında bu stratejilerin dikkate alınması, doğal kaynakların korunması ve enerji verimliliği üzerinde doğrudan ve olumlu etkilerle daha sürdürülebilir bir kentleşmenin elde edilmesini sağlar.
Özet (Çeviri)
Urbanization, a considered practice in the twenty-first century, poses considerable concerns regarding resource availability, land usage, and sustainability. Traditional urban development and redevelopment techniques made the situation worse due to the increased energy consumption and environmental impact. The concept of deconstruction has been defined as“ a strategy that enables the components of a system and the entire system to be reused or recycled, essentially allowing for successful disassembly and decomposition for recovery”(Dogan and Koman, 2020), addresses these issues by enhancing resource efficiency by closing the materials loop and enabling a circular economy model. Additionally, deconstruction improves energy efficiency by promoting material reuse and reducing waste, thereby minimizing the embodied energy of building materials. This study highlights the importance of integrating deconstruction and energy-efficient practices into urban planning to achieve an adaptable urban area that can respond to changing demands. This study aims to conclude and propose design strategies that contribute to developing more sustainable regions, in which buildings and infrastructure can be systematically dismantled and reused, thereby minimizing waste and optimizing energy use throughout their lifecycle. In other words, the study aims to accomplish strategies that can be followed and considered to achieve an energy-efficient deconstructable urban area. To reach the aim of this study an in-depth analysis of real-world case studies from New Zealand and the United States was carried out from both architectural and regulatory frameworks. The study's findings are demonstrated through a categorization of the concluded strategies, encompassing spatial patterns, land use, construction practices and techniques, transportation, building materials, site planning and preparation, and salvage material markets. Such strategies serve as essential guidelines for urban planners. Taking them into account in urban planning makes it possible to achieve a more sustainable urbanization, with direct and positive impacts on natural resource preservation and energy efficiency.