Vibration fatigue analysis of structures installed on air platforms
Hava platformlarına yerleştirilen parçaların titreşim kaynaklı yorulma analizleri
- Tez No: 305777
- Danışmanlar: UZMAN AHMET LEVENT AVŞAR, YRD. DOÇ. DR. ENDER CİĞEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bir mekanik parça istenilen bütün statik isterleri sağlasa bile titreşimden kaynaklanan yorulamadan dolayı parçada tahribatlar meydana gelebilir. Titreşimden kaynaklanan yorulma eğer bir parçanın doğal frekansları mağruz kaldığı yükler tarafından uyarılırsa çok sık görülen bir durumdur. Bu nedenle parçanın bütün dinamik özelliklerini gözeten yöntemlerle yorulma analizini yapmak gerekmektedir. Frekans alanındaki bu metodlar titreşimden kaynaklanan yorulma metodları diye adlandırılır ve doğru, güvenilir ve hızlı sonuçlar vermektedirler.Bu tezde mekanik parçaların yorulma ömüerlerini hesaplamak için numerik bir kod geliştirilmiştir ve hava platformuna takılan bir parçanın yorulma ömrünü bulmak için kullanılmıştır. Fakat geliştirilen kodu doğrulamak için geometrisi ve sınır koşulları basit olan bir çubuk üzerinde çalışmalar yapılmıştır. İlk olarak çubuğun sonlu elemenlar modeli oluşturulmuştur ve ardından bu modeli doğrulamak için testler yapılmıştır.Model doğrulandıktan sonra çubuğun yorulma ömrü geliştirilen kod ile bulunmuştur ve bu sonuç yaygın olarak kullanılan başka bir yorulma analizi yazılımından elde edilen sonuç ve testlerden elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıltır ve geliştirilen numerik kod doğrulanmıştır .Hava platformuna takılan parçanın yorulma analizine başlamadan önce ilk olarak uçuş testleri yapılarak bu parçanın maruz kaldığı ivme yükleri elde edilmiştir. Ardından hava platformu parçasının da sonlu elemanlar modeli oluşturulmuştur ve ve testler ile doğrulanmıştır. Son olarak geliştirilen numerik kod ve piyasa da kullanılan başka bir yorulma analizi yazılımı ile yorulma ömürleri bulunup yine bulunan sonucu doğrulamak için bir test yapılmıştır. Sonuç olarak bulunan sonuçların birbirine ciddi ölçüde yakın olduğu değerlendirilmiştir ve yapılan analizlerin doğru olduğu değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although a component satisfies all operating static requirements, failures can still occur due to vibration induced fatigue. Vibration induced fatigue is a frequent phenomenon, in cases where the natural frequencies of the structures are excited by the loading. Hence, the methods which consider all dynamic characteristic of the structure should be used to obtain accurate fatigue life predictions. These methods in frequency domain are called vibration fatigue methods which give accurate, reliable and fast results.In this thesis, a numerical code is developed in order to predict fatigue life of structures and it is used for a bracket that is installed on an air platform. However, for verification of the numerical code, a cantilever beam is used as a case study at the beginning. First, finite element model of the cantilever beam is constructed and experimental analyses are performed to verify the finite element model.Then fatigue life is calculated using the numerical code and it is verified comparing the results obtained by both commercial software and performed fatigue tests. For predicting fatigue life of the bracket, flight test is performed in order to obtain acceleration loading. Finite element modeling of bracket and verification of it by experimental analyses are performed and finally, accelerated fatigue life of the bracket is obtained by the developed numerical code, commercial software and fatigue test. It is concluded that the results obtained from the fatigue analyses and fatigue test are considerably close enough to justify that the analysis is significantly accurate.