Modelling and experimental evaluation of an electrohydraulic pitch trim servo actuator
Yunuslama hareketi denge konumu elektrohidrolik servo eyleyicisinin modellenmesi ve deneysel değerlendirmesi
  1. Tez No: 305778
  2. Yazar: AHMET ÖZTURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNA BALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yunuslama hareketi denge konumu eyleyicisi, aldığı mekanik ve elektriksel girişi denge konumu sabitleme yeteneğine sahip mekanik çıkışa çeviren UH-60 helikopterlerine ait hidrolik ile çalışan elektromekanik bir uçuş komuta aygıtıdır. Bu tez çalışmasında yunuslama hareketi denge konumu eyleyicisi araştırılmış ve matematiksel modeli elde edilmiştir. Elde edilen matematiksel model kullanılarak eyleyicinin MATLAB Simulink ortamında analizi yapılmıştır.Matematiksel model oluşturulurken hidrolik hatlardaki basınç kayıpları ve hidrolik sıvısının sıkışabilirliği dikkate alınmıştır. Eyleyicinin tork motorunun daha gerçekçi modelini oluşturmak için ilave testler yapılmış ve tork motorunun akım kazancı, esnek borunun yay sabiti ve tork motor üzerindeki plakanın hareketi belirlenmiştir.Simulink modelini doğrulamak için KAM-500 veri toplama sistemi kullanılarak deneysel çalışmalar yapılmıştır. Deneysel çalışmalar için bir test mastarı tasarlanmıştır. Bu test mastarı kapsamlı bakım ve yenileştirme sonrası yunuslama hareketi denge konumu eyleyicisini test etmek için de kullanılmaktadır.Simulink modelinin doğrulanması için toplanan deneysel veriler Simulink ortamına aktarılmıştır. Simulink modelinin benzetim sonuçları ile deneysel sonuçlar karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonuçları, Simulink modelinin eyleyicinin sürekli rejim tepkisini belirlemek için yeterli olduğunu doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
The pitch trim actuator is a hydraulic powered electro-mechanical flight control device of UH-60 helicopters which converts a mechanical input and an electrical command into a mechanical output with trim detent capabilities. In this thesis study, pitch trim actuator is investigated and a mathematical model is developed. From these mathematical equations, the actuator is modeled in MATLAB Simulink environment.While constructing the mathematical model, pressure losses in hydraulic transmission lines and compressibility of hydraulic oil are considered. To achieve a more realistic model for valve torque motor, particular tests are carried out and the torque motor current gain and the stiffness of torque motor flexure tube and the flapper displacement are obtained.Experimental data to verify the Simulink model is acquired with KAM-500 data acquisition system. A test fixture is designed for acquiring the experimental data. This test fixture can also be used to test the pitch trim actuator during depot level maintenance and overhaul.To verify the consistency of Simulink model, acquired experimental data is implemented in Simulink environment. The output of Simulink model simulation and the experimental data are compared. The results of comparison show that the model is good enough to simulate the steady state behavior of the actuator.