Linear and nonlinear progressive failure analysis of laminated composite aerospace structures
Laminat kompozit havacılık yapılarında doğrusal ve doğrusal olmayan ilerleyen hata analizi
  1. Tez No: 305789
  2. Yazar: MURAT GÜNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN KAYRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez ince cidarlı havacılık yapılarında genel olarak maruz kalınan düzlem içi ve düzlem dışı kombine yüklemeler için, sonlu eleman metodu kullanılarak yapılan bir doğrusal ve geometrik olarak doğrusal olmayan hata analizi karşılaştırmasını sunmaktadır. Farklı katman ve bileşen temelli hata kriterleri ve hasara bağlı olarak malzeme özelliklerini indirme metodları MSC Nastran'da çalıştırmak üzere bir PCL koduna dahil edilmiştir. Örnek çalışmalar olarak, geometrik olarak doğrusal olmayan hasar analizinin ilk katman hasarında ve hasar ilerlemesindeki etkilerini inceleme amaçlı delikli kompozit laminatların kombine yükler altında ilerleyen hasar analizleri yapılmıştır. Katman ve bileşen temelli hasar kriterleri ve malzeme özelliklerini indirme metodları ilk katman hasarı ve hasar ilerleyişini tahmin etmeleri açısından kıyaslanmıştır. Bileşenden bağımsız hasar kriteri olarak, eş zamanlı gerçekleşen lif ve matris hasarları için ayrı malzeme özelliği indrime faktörleri elde etmeye yarayan bir method önerilmiştir. Sunulan çalışmanın sonuçları göstermektedir ki, kombine düzlem içi ve düzlem dışı yükler altında doğrusal analiz düzlem dışı yüklemenin çok alt seviyelerinde bile hata ilerlemesini geometrik olarak doğrusal olmayan analizin tahmin ettiğinin önemli ölçüde altında veya üzerinde tahmin edebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a finite element method based comparative study of linear and geometrically non-linear progressive failure analysis of thin walled composite aerospace structures, which are typically subjected to combined in-plane and out-of-plane loadings. Different ply and constituent based failure criteria and material property degradation schemes have been included in a PCL code to be executed in MSC Nastran. As case studies, progressive failure analyses of sample composite laminates with cut-outs under combined loading are executed to study the effect of geometric non-linearity on the first ply failure and progression of failure. Ply and constituent based failure criteria and different material property degradation schemes are also compared in terms of predicting the first ply failure and failure progression. For mode independent failure criteria, a method is proposed for the determination of separate material property degradation factors for fiber and matrix failures which are assumed to occur simultaneously. The results of the present study show that under combined out-of-plane and in-plane loading, linear analysis can significantly underestimate or overestimate the failure progression compared to geometrically non-linear analysis even at low levels of out-of-plane loading.