Capacity trading in electricity markets
Elektrik piyasasında kapasite ticareti
  1. Tez No: 305788
  2. Yazar: ÖMER ÇUBUKLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SEVAİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Elektrik piyasalarında kapasite ticaretinin yapılabilmesi için öncelikle söz konusukapasitenin fiyatlandırılması gerekmektedir. Bu tezde, kapasitenin fiyatlandırılmasıve fiyatlandırmayı etkileyen unsurlar sunulmaktadır. İlk bölümde, tüketiciyekapasiteyi sunacak olan elektrik santrallerinin sabit kapasite bedelleriincelenmektedir. Sabit kapasite bedellerini etkileyen direkt ve dolaylı maliyetlersantral türlerine göre ayrı ayrı belirlenmiş ve kapasite fiyatlandırmasına etkileridetaylandırılmıştır. İkinci bölümde, kapasitenin tüketiciye ulaştırılması için gerekliolan iletim ve dağıtım sistemi bağlantılarının sistem kullanım ve bağlantı bedelleriincelenmektedir. Tezin son bölümünde ise, hazırlanan program ile elektriksantrallerinin kapasite bedelleri hesaplanmakta ve çeşitli durumlarda elde edilenveriler karşılaştırılarak kapasite fiyatına etki eden ana faktörler ayrıntılı olaraktartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In electricity markets, capacity cost must be determined in order to make capacitytrading. In this thesis, capacity cost and the factors deriving the capacity cost arestudied. First, fixed capacity cost of power plants is examined. Direct and indirectcosts of fixed capacity cost are detailed with respect to different types of powerplants and the impact of these factors to the capacity cost is given. Second,interconnection and system utilization costs of transmission and distribution systemare considered in order to simulate energy flow from the producer to the customer.Finally, a capacity cost calculation program is practiced. By the help of this program,capacity cost of power plants is figured out, different cases are compared and themain factors affecting the capacity cost are discussed in detail.