Scour countermeasure design for sequential viaducts on Ankara-Pozanti Highway
Ankara-Pozantı Otoyolu üzerindeki ardışık viyadüklerin ayaklarının etrafına koruma projesi geliştirilmesi
- Tez No: 305790
- Danışmanlar: PROF. DR. A. MELİH YANMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Nehir yataklarından geçen köprülerin ayakları aşırı oyulmaya karşı uygun koruma projeleriyle korunmalıdır. Korumanın derecesi köprü orta ve kenar ayaklarının etrafında oluşabilecek oyulmaya bağlıdır. Bu tez çalışması, Ankara ? Pozantı otoyolu üzerinde bulunan bir takım viyadükler üzerinde uygun koruma projesinin tasarımı üzerine gerçekleştirilmiştir. Bir takım su yüzeyi analizleri yapılarak, köprü orta ve kenar ayaklarındaki yerel oyulma derinlikleri hesaplanmıştır. Oyulma miktarlarına bağlı olmak üzere, hidrolik, hidrolojik, yapısal ve ekonomik gereklilikleri de göz önünde bulundururak riprap kaplama, kısmi harçlı riprap kaplama, bağlanmış beton bloklar gibi ayakları koruma projeleri tasarlanmıştır. Bu koruma projelerinin seçimi, ABD'de faaliyet gösteren Ulusal Otoyol Araştırma İşbirliği Programı'nca bahsedilmiş olan seçme endeksine bağlanmıştır. Çalışmalar sonucunda altyapı elemanlarının korunması için kısmi harç kaplama tekniğinin daha uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Foundations of river bridges need to be protected with respect to excessive scouring. Degree of protection depends on the severity of scouring action around bridge piers and abutments. A case study is carried out to design appropriate protective measures for sequential viaducts located on Ankara-Pozantı highway in Turkey. A number of analyses are conducted to obtain water surface profiles throughout the study reach. Local scour depths at piers and abutments of the viaducts are then obtained. The design process for countermeasures is performed concerning hydraulic, hydrologic, constructional, and economical requirements. To this end, riprap, partially grouted riprap, and articulated concrete blocks are studied in these view points. A criterion based on a selection index, which is defined by the National Cooperative Highway Research Program in the USA, is applied in this study. Implementation of partially grouted ripraps at infrastructural elements is found to be an appropriate solution.