Two-dimensional depth-averaged beach evolution modelling
İki boyutlu derinlik ortalamalı kıyı değişimi modellemesi
- Tez No: 305792
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ERGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmada düzensiz kara ve deniz taban topoğrafyası üzerinde kıyı yapıları ve oluşumları çevresindeki rüzgar dalgaları etkisindeki koheziv olmayan kum hareketlerine bağlı orta ve uzun dönemli kıyı değişimlerinin araştırılmasında kullanılmak üzere iki boyutlu derinlik ortalamalı kıyı değişimi sayısal modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen kıyı değişimi sayısal modeli dört alt-modelden oluşmaktadır. Bu modeller sırasıyla; yakın kıyı dalga özelliklerinin belirlendiği enerji korunum denklemine bağlı düzensiz dalga kırılması ve dönmesini içeren spektral dalga dönüşüm modeli, lineer-olmayan sığ su denklemlerine bağlı yakın kıyı derinlik ortalamalı dalga kaynaklı akıntı hızları ve ortalama su seviyesi değişimlerinin elde edildiği yakın kıyı çevrim modeli, rüzgar dalgaları etkisinde oluşan toplam kum taşınım debilerinin hesaplandığı kum taşınım modeli ve kum taşınım debilerinin kıyıya dik ve paralel doğrultulardaki türevlerine bağlı zaman içindeki taban yüksekliği değişimlerinin hesaplandığı taban değişim modelidir. Geliştirilen modeller çeşitli teorik ve kavramsal durumlar, laboratuvar ve saha ölçümlerinden oluşan geniş bir veri seti ile doğrulama çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmada ayrıca kıyı değişimi problemlerinde kullanılmak üzere, kırılma bölgesindeki toplam kum taşınım debilerinin dalga kırılması olaylarında kaybolan enerji miktarlarına ve dalga kaynaklı akıntı hızlarına bağlı olduğu kabul edilerek geliştirilen bir yayılı toplam kum taşınım yöntemi önerilmiştir. Önerilen yayılı taşınım yaklaşımı ile laboratuvar ve saha ölçümleri arasındaki niteliksel uygunluk araştırılmış ve yöntemin doğrulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a two-dimensional depth-averaged beach evolution numerical model is developed to study the medium and long term nearshore sea bottom evolution due to non-cohesive sediment transport under the action of wind waves only over the arbitrary land and sea topographies around existing coastal structures and formations. The developed beach evolution numerical model is composed of four sub-models: a nearshore spectral wave transformation model based on energy balance equation including random wave breaking and diffraction terms to compute the nearshore wave characteristics, a nearshore wave-induced circulation model based on the non-linear shallow water equations to compute the nearshore depth averaged wave-induced current velocities and mean water level changes, a sediment transport model to compute the local total sediment transport rates occurring under the action of wind waves and a bottom evolution model to compute the bed level changes in time due to gradients of sediment transport rates in cross-shore and longshore directions. The governing partial differential equations are solved utilizing finite difference schemes. The developed models are applied successfully to several theoretical and conceptual benchmark cases and an extensive data set of laboratory and field measurements. As an alternative approach to be used in beach evolution problems, a distributed total sediment load formula is proposed based on the assumption that the local total sediment transport rates across the surf zone are proportional to the product of the rate of dissipation of wave energies due to wave breaking and wave-induced current velocities. The proposed distribute load approach is validated with the available laboratory and field measurements.