Design and mechanical analysis of a new dental implant that would mimic natural tooth with a periodontal ligament
Periodontal ligamanı taklit edebilecek esnek yapı içeren diş implantı tasarımı ve mekanik analizi
  1. Tez No: 305793
  2. Yazar: ÖMER PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGİN TÖNÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Diş implantı, diş kaybı yaşayan hastaların eksik dişlerinin fonksiyonlarını geri kazanmak amacıyla yapılan doğal dişlere benzer restorasyonlarda kullanılan yapay diş köküdür. Periodontal ligaman adı verilen, şok emici özelliğe sahip, ince, elastik doku doğal diş kökleri ile çene kemiği arayüzünde bir yastık görevi görerek dişe belli bir hareket kabiliyeti kazandırır. Diş implantı destekli restorasyonlar ise tamamen rijit bir yapıya sahiptir. Bu durum, implant destekli dişin komşu doğal dişler ile beraber fonksiyonel yükleri karşılaması esnasında daha fazla yüke maruz kalmasına, implant yapısı ve implant çevresindeki kemik dokusu içerisinde yüksek lokal gerilimlerin oluşmasına neden olur.Bu tez çalışmadaki amaç, üst kısmında (abutment) içerdiği esnek yapı sayesinde, periodontal ligamanın mekanik davranışını taklit edebilecek yeni bir diş implantı modelinin geliştirilmesidir. Tez kapsamında, esnek yapıya sahip özgün bir diş implantı modelinin mekanik tasarımı eksiksiz olarak tamamlanmıştır. Önerilen implant modeli, tasarım hedefleri doğrultusunda, Sonlu Elemanlar Analizi yöntemi kullanılarak optimize edilmiştir. Optimize edilen diş implantı modelinin (bugüne kadar önerilen tasarımların birçoğunda ortak sorun olan) üstyapı sıkıştırma vidasının gevşemesini engellediği, doğal dişlere yakın bir şekilde eksenel hareket sağladığı ve biyomekanik yüklere dayanabildiği doğrulanmıştır. Bunun yanı sıra önerilen esnek yapılı modelin, doğal dişlerle beraber köprü protezi dayanağı olarak kullanılması durumunda, tamamen rijit yapıya sahip bir diş implantına kıyasla, doğal dişlerle yükü daha homojen bir şekilde paylaştığı, köprü protezi ve implant yapısı içerisinde daha düşük gerilimlerin oluştuğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dental implant is an artificial dental root that is used to construct dental restorations, similar to the original teeth, in order to regain the function of missing teeth of patients experiencing tooth loss. At the interface between the jawbone and the roots of natural teeth, a thin, elastic, shock absorbing tissue, called the periodontal ligament (PDL), forms a cushion which provides certain mobility to the natural teeth. The restorations supported by dental implants, however, involve completely rigid structures. This causes overloading of the implant while bearing functional loading together with neighboring natural teeth, which leads to high local stresses within the implant system and in the jawbone.The aim of this thesis study was to develop a novel dental implant model involving resilient components in the upper structure (abutment) in order to mimic the mechanical behavior of the PDL. Within the scope of the study, a complete mechanical design of a new dental implant model was made. The proposed model was optimized based on the design objectives by using Finite Element Method. The optimal design was verified to overcome the problem of loosening of the abutment screw (a common complication in previous designs), yield very similar axial mobility behavior as that of a natural tooth and withstand biomechanical loads without failure. In addition, as a support of a dental bridge in combination with a natural tooth, the proposed design was demonstrated to provide uniform load sharing with the natural tooth and substantially reduced magnitude of peak stresses within the construction, compared to a rigid counterpart.