Least-squares finite element solution of euler equations with adaptive mesh refinement
En küçük kareler sonlu elemanlar metodu ile euler denklemlerinin uyarlanmış ağlarda çözümü
  1. Tez No: 305791
  2. Yazar: HAYRİ YİĞİT AKARGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sıkıştırılabilir Euler denklemlerinin modellediği iki boyutlu düzlemsel ve eksenel simetrik akışların en küçük kareler sonlu elemanlar metodu kullanılarak benzetimi yapılmıştır. En küçük kareler formülasyonunun geleneksel Galerkin sonlu elemanlar metoduna göre birçok avantajı vardır. En küçük kareler formülasyonu kendine eş olmayan denklemler için simetrik kesin artı matris oluşturur ve böylece sonuç sistemi döngülü yöntemler ile verimli bir şekilde çözülebilir. Ayrıca, ses-altı hızlardan ses-üstü hızlara kadar bütün akış rejimleri tek bir formülasyon ile çözülebilmektedir. Bu metod kendiliğinden dağılımlı olduğu için yapay viskozite kullanımına gerek duyulmamaktadır. Ancak metodun bu özelliği aynı zamanda akıştaki keskin değişimlerin yüksek hassasiyet ile çözümlenmesini zorlaştırmaktadır. Bu sebepten dolayı, akış çözücüsüne üçgen ağlar için çözüm ağı uyarlama algoritması eklenmiştir. Geliştirilen çözücü farklı akış problemleri için sayısal olarak test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar literatürde ulaşılan sonuçlar ile uyumludur.
Özet (Çeviri)
Least-squares finite element method (LSFEM) is employed to simulate 2-D and axisymmetric flows governed by the compressible Euler equations. Least-squares formulation brings many advantages over classical Galerkin finite element methods. For non-self-adjoint systems, LSFEM result in symmetric positive-definite matrices which can be solved efficiently by iterative methods. Additionally, with a unified formulation it can work in all flight regimes from subsonic to supersonic. Another advantage is that, the method does not require artificial viscosity since it is naturally diffusive which also appears as a difficulty for sharply resolving high gradients in the flow field such as shock waves. This problem is dealt by employing adaptive mesh refinement (AMR) on triangular meshes. LSFEM with AMR technique is numerically tested with various flow problems and good agreement with the available data in literature is seen.