The effect of horizontal irregularities and base isolation configuration on seismic response of rc buildings
Yatay düzensizliklerin ve izolatör konfigürasyonunun taban yalıtımlı betonarme binaların deprem davranışına etkisi
- Tez No: 724897
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP CANER, PROF. DR. MURAT DİCLELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 404
Özet
Bu çalışma, yatay düzensizliklerin ve izolatör konfigürasyonunun deprem yalıtımlı betonarme binaların deprem davranışına etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Deprem davranışlarının değişimini incelemek için, girintili ve değişken geometrik özelliklere sahip bina model setleri hazırlanarak, kare-simetrik basit formdaki bir bina ile karşılaştırıldı. Yapı setini genişletmek amacıyla, planda homojen olmayan kütle dağılımına sahip alternatif ilave modeller oluşturuldu. Seçilen binalarda aynı hedef periyod ve deplasman değeri için izolatör sisteminin iteratif tasarımında elastik tepki spektrum analizi uygulandı. İzolatör tasarımının tamamlanmasının ardından 3 ayrı hedef spektruma uygun yer hareketi kaydı seçilerek tüm yapılarda zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz uygulandı. Yatay geometrik düzensizlik ve kütle düzensizliği etkilerini ortaya çıkarmak amacıyla sonuç setleri hazırlandı ve seçilen temel mühendislik talep parametreleri üzerinden karşılaştırmalı olarak incelendi. Düzensizlik seviyesinin artışının -düzensizlik yönünde- temel mühendislik parametrelerinde artış eğilimi yarattığı ancak bu artış eğiliminin simetri aksında net olmadığı gösterildi. Kötüleşen zemin özellikleri, hedef spektrum ve uyumlu yer hareketi kaydı vasıtasıyla deprem tepkilerini artırma eğilimindedir. Ayrıca, yatay düzensizlik ve kütle konsantrasyonuna ek olarak, yatay düzensizlik etkileriyle önemli etkileşime sahip olan izolatör konfigürasyonu, ana bina seti içerisinden seçilen belirli bir bina için incelendi. Grup etkisini ortaya çıkarmak amacıyla oluşturulan alternatif izolatör şemalarının seçilen mühendislik parametreleri üzerindeki etkisi incelendi. Bu çalışmanın genel sonucu; taban yalıtımı sistemi, düzensizliğin binaların sismik davranışı üzerindeki olumsuz etkilerini ankastre temelli bir sisteme göre önemli ölçüde azaltmakta, ancak yapının özellikle çatı katı seviyesinde bu etkileri tamamen ortadan kaldıramamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effect of horizontal irregularities and base isolation configuration on the seismic response of reinforced concrete base-isolated buildings. A set of structural models with varying re-entrant corner geometric properties has been utilized to make evaluations with respect to square-symmetric ordinary form. In addition to this set, alternative models with non-uniform mass distributions in the plan have also been employed to expand the building set. Elastic response spectrum-based analyses have been performed to design the seismic isolation systems of the selected buildings with an iterative procedure considering the same target period and displacement. After finalizing the design stage, strong ground motion record suites compatible with three different target spectra have been compiled and utilized to perform nonlinear time history analyses. The numerical results of these analyses have been processed to display and assess the effects of horizontal irregularity and mass concentration on selected fundamental engineering demand parameters. It has been shown that as the level of irregularity increases, the fundamental engineering demand parameters –monitored in the irregularity direction- tend to increase as well, whereas this trend is not clear in the symmetry direction. Worsening site characteristics reflected via the target spectra and compatible ground motion records tend to amplify the responses. In addition to horizontal irregularity and mass concentration, the isolator configuration, which is deemed to have crucial interaction with horizontal irregularity effects, has been also examined for a specific building case selected from the main set. Alternative isolator schemes have been considered to reveal the group effect on the selected engineering demand parameters. The general conclusion of this study is that the base isolation system significantly reduces the adverse effects of irregularity on seismic response of the buildings, as apparently observed in fixed-base structural systems, yet it cannot completely eliminate them, especially at the roof level of the buildings.