Ecological villages as sustainable settlement models
Sürdürülebilir yerleşim modelleri olarak ekolojik köyler
- Tez No: 305839
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEREM ERCOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çevre sorunlarının sürekli artması ve tehdit edici boyutlara gelmesi, ekolojik sistem dengelerini korumaya yönelik sürdürülebilir bakış açıları geliştirilmesine yol açmıştır. Ekolojik, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirliği bir bütün olarak görüp çevreyi koruyup geliştiren, doğal kaynaklara zarar vermeyen, iklimle uyumlu, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak daha az enerji harcayan, atık yönetimine sahip ekolojik ayakizi küçük yerleşimlerin araştırılması önem kazanmıştır.İnsani faaliyetlerin etkilerinin doğal çevre üzerinden dengelenebilmesi için gerekli kaynakların miktarını belirleyen ekolojik ayakizi, yapıların, ürünlerin veya kentlerin ekoloji üzerindeki etkisinin ölçümlenmesini sağlayabilmiştir.Kentler için çözüm alternatifi olarak üç farklı yerleşim birimi sürdürülebilir yerleşim modeli olarak ekolojik ayakizine göre değerlendirildi. Çıkan sonuçlardan ekolojik köylerin sürdürülebilir yaşam biçimi olarak başarılı modeller kabul edilebileceği görülüp ekolojik köyleri oluşturan kriterleri, yerleşim ve yapılaşma detayları incelenerek rehber niteliği taşıması amaçlandı.Sonuç olarak farklı ölçeklerde ekolojik yerleşim ve yapılaşmalar incelenerek sürdürülebilir model olan ekolojik köylerde ekolojik yereşim kriterleri tespit edilerek yeni oluşturulacak yada mevcut yerleşim yerlerinin dönüşümünde rehberlik edebilecek sistematik bir yaklaşım oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Environmental problems reach to the threatening dimensions. This has led to the development of sustainable perspectives to protect the ecological system balances. It has become important to research the settlements with small ecological footprint, which maintains and develops the environment with considering ecological, social and economic sustainability as a whole, does not damage to natural resources, keeps a more energy-efficient waste management by using acclimated, renewable natural resources.Ecological footprint, is defined as the amount of resources required to balancing the effects of human activities on the natural environment. It provides a measure of the effect of buildings, products or cities on the ecology.As an alternative solution to the cities, three different settlements have been evaluated according to ecological footprint as sustainable settlement model. Through viewing from the outcomes that ecological villages can be accepted as successful models for sustainable life forms, it has been aimed to keep a guide feature by examining the criteria that forms ecological villages and details of layout and settlement.As a result, a synthesis has been developed based on the ecological layout of settlements in different scales. Output of this research is a list of ecological settlement criteria and a design guide for ecological villages which may guide designers to transform existing settlements or develop new ones with a systemathic approach.