Evsizler için sürdürülebilir ve alternatif bir barınma yaklaşımı olarak eko-köyler
Eco-villages as a sustainable and alternative housing approach for the homeless
- Tez No: 751571
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR TÜRKSEVEN DOĞRUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Sanayi Devrimiyle hızlanan kentleşme süreci kırdan kente göç, işsizlik, kontrolsüz nüfus artışı, sosyal ayrışma, barınma problemleri gibi olumsuz sonuçları da beraberinde getirmiştir. Kırsal alan terk edilmiş,“terk edilmiş köy”kavramı da literatüre girmiştir. Kentlerdeki kontrolsüz nüfus artışı önemli sosyal ve fiziksel problemlerle birlikte barınma ve evsizlik problemini doğurmuştur. Evsiz insanlar sokaklarda, parklarda, otobüs terminalleri, tren istasyonları gibi kamuya ait ortak alanlarda, barınma gereksinimlerini geçici olarak karşılamaya çalışmaktadır. Birleşmiş Milletlerin yapmış olduğu araştırmaya göre dünyadaki evsizlerin sayısı 100.000.000'u bulmaktadır. Uluslararası alanda evsizler için geliştirilen konaklama modelleri arasında toplu konut, küçük ev (tiny house) gibi kalıcı çözümlerin yanı sıra konteyner, baraka, çadır gibi geçici yaşam alanları da bulunmaktadır. Son yıllarda gelişmiş ülkelerde görülen eko-köy yerleşimlerinin de evsizler için alternatif bir çözüm olarak kullanıldığı dikkati çekmektedir. Bu bilgiler ışığında ABD, İskoçya ve Avustralya'dan tipik örneklem yöntemiyle seçilen ve evsizlere yönelik olarak hayata geçirilen eko-köy uygulamalarının ekolojik, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirlik potansiyelleri irdelenmiştir. Bu bağlamda tez çalışmasının amacı, farklı kültür ve coğrafyalardan evsizlere yönelik olarak geliştirilen eko-köylerin çözüm önerilerini ekolojik, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik bağlamında irdelemek ve evsizlik problemi için alternatif bir çözüm olarak beliren eko-köy yaklaşımının bu anlamda ortaya koyduğu stratejileri değerlendirmektir. Aynı zamanda terk edilmiş yerleşimlerin eko-köy prensiplerine göre rehabilite edilerek evsiz insanların kullanımına sunulmasını irdeleyen çalışma; köylerin yeniden canlandırılması için de bir yaklaşım önerisi sunmaktadır. Sunulan yaklaşım önerisinde terk edilmiş bir köyün eko-köy prensiplerine göre yeniden düzenlenmesi, evsizlere yönelik bir yerleşim yeri olarak düzenlenmesi ve kırsal hayatın canlandırılması ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The urbanization process, which accelerated with the Industrial Revolution, brought with its negative consequences such as migration from rural to urban, unemployment, uncontrolled population growth, social segregation, and housing problems. While the rural area was abandoned, the concept of abandoned village entered the literature. The uncontrolled population growth in the cities has created housing and homelessness problems with significant social and physical issues. Homeless people try to temporarily meet their shelter needs on the streets, in parks, and in public communal areas such as bus terminals and train stations. According to the research conducted by the United Nations, the number of homeless people in the world reaches 100.000.000. Among the accommodation models developed for the homeless in the international arena, there are permanent solutions such as mass housing and tiny house, as well as temporary living spaces such as containers, huts, and tents. It is noteworthy that eco-village settlements seen in developed countries in recent years are also used as an alternative solution for the homeless. In the light of this information, the ecological, social, and economic sustainability potentials of eco-village practices, which were selected by typical sampling method from the USA, Scotland, and Australia and implemented for the homeless, were examined. In this context, the aim of the thesis study is to examine the solution proposals of eco-villages developed for the homeless from different cultures and geographies in the context of ecological, economic and social sustainability and to evaluate the strategies put forward by the eco-village model, which emerged as an alternative solution to the homelessness problem. At the same time, the study examines the rehabilitation of abandoned settlements according to eco-village principles and making them available to homeless people; also offers a model proposal for the revitalization of villages. The model proposal includes the reorganization of an abandoned village according to eco-village principles, its arrangement as a settlement for the homeless, and the revitalization of rural life.