Manipulation of dynamics in a droplet for label-free detection of proteins using surface-enhanced raman scattering and protein melting profiles
Proteinlerin işaretleyici molekül kullanmadan yüzeyde zenginleştirilmiş raman saçılması ve protein erime profili ile tayini için bir damlacık içerisindeki dinamiklerin manipülasyonu
- Tez No: 305840
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇULHA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
 - Yıl: 2012
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 81
Özet
Biyomakromoleküllerin tanısı ve tayini tıptan biyoteknolojiye kadar bir çok alanda kritik bir öneme sahiptir. Yüzeyde zenginleştirilmiş Raman saçılması (YZRS) ?parmak izi? özelliği ve yüksek hassasiyette bir teknik olmasıyla biyolojik moleküllerin işaretleyici molekül kullanmadan tanı ve tayininde kullanılan ve gelişmekte olan bir yöntemdir. Ancak, biyolojik moleküllerin karmaşık yapılarından dolayı, tekniğin uygulanmasında bir takım zorluklar vardır. Bu raporda, yüzey üzerinde kendiliğinden kuruyan bir damlanın içerisinde meydana gelen mikroskopik olaylar amaç doğrultusunda değiştirilmeye çalışılmıştır. Bu değişimin nanoparçacık-makromolekül paketlenmesini ve dolaylı olarak yüzeyde zenginleştirilmiş Raman saçılmasını nasıl etkilediği gösterilmiştir. Damlanın kuruması sırasında gerçekleşen ve ?kahve halkası? olayı olarak bilinen süreç damlanın içerisideki bütün parçacıkları ve molekül türlerini damlanın kenarına sürükler ve o bölgede istif eder. Bu control dışı süreç nanoparçacıkların alt katman olarak kullanıldığı YZRS deneyine, bütün parçacıkları damlanın kenarına sürükleyip nanoparçaıkların paketlenme derecesini belirlemesinden dolayı büyük etki eder.Bu çalışmada, kuruyan bir damla içerisindeki gümüş nanoparçacık-protein yapılarının dinamiği iki farklı deneysel durum altında araştırıldı ve bu durumların YZRS üzerine etkisi incelendi. Seçilen proteinlerin denatürasyon profilleri YZRS tekniği ile incelendi ve elde edilen veriler çoklu protein karışımlarından protein tespiti için kullanıldı. Negatif ve pozitif yüklü proteinler model biyomakromoleküller olarak kullanıldı. Raporda verilen metodlardan biri ile model proteinlerin tayin sınırı 0.05 ?g/mL olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Detection and identification of biomacromolecules have critical importance in many fields ranging from biotechnology to medicine. Surface-enhanced Raman scattering (SERS) is an emerging technique for the label-free detection and identification of biological molecules and structures with its fingerprinting properties and high sensitivity. However, there are a number of obstacles for its applications for biological macromolecules due to the complexity of biological samples. In this report, manipulation of microscopic processes in play during the drying of a sessile droplet to influence the nanoparticle-macromolecule packing, which has dramatic effect on SERS performance, before the SERS acquisition is demonstrated. A process known as the ?coffee ring phenomenon? jams all particles and molecular species to the edges of the droplet during drying. This uncontrolled process has dramatic effects on a SERS experiment, using colloidal metal nanoparticles as substrates, by sweeping everything to the edges and influencing the packing of nanoparticles in the droplet area.In this study, the dynamics of silver nanoparticles-protein structures in a drying droplet was explored under two different experimental conditions and the effects of these conditions on SERS performance were investigated. Denaturation profiles of proteins with SERS were also investigated and obtained data was used to detect proteins in multiple protein mixtures. Negatively and positively charged proteins were used as model biomacromolecules in this study. A detection limit of 0.05 ?g/mL is obtained for the model proteins with using one of the presented methods.