Identification of upstream regulators of MAPK stimulated Pea3-mediated neural differentiation in PC12 cells
PC12 hücrelerinde MAPK uyarılı Pea3 aracılı nöral farklılaşmanın üst akış düzenleyicilerinin tanımlanması
  1. Tez No: 305855
  2. Yazar: BERRAK ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL AKSAN KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Pea3 transkripsiyon faktörü ailesi ETS domain transkripsiyon faktörü süper-ailesine aittir ve diğer ETS süper-ailesi üyeleri gibi hücre proliferasyonu, farklılaşması, gelişim ve apoptoz gibi sinyal-dağıtım yollarının çekirdek hedefleri olarak görev yapmaktadır. ETS domain proteinlerini içeren düzenleyici olayların büyük çoğunluğu, fosforilasyon işlemlerine aracılık etmek üzere MAPK yollarına ihtiyaç duymaktadır. Laboratuvarımızda gerçekleştirilen önceki bir çalışmada, Pea3 proteininin yokluğunda tek başına proliferasyonu sağlayan büyüme faktörleriyle birlikte indüklendiğinde, Pea3 proteininin aşırı ekspresyonunun MAPK kaskadı yoluyla PC12 hücrelerinde nöronal farklılaşmayı tetiklediği gözlenmiştir. Pea3 transkripsiyon faktörü ailesinin diğer üyeleri için fosforilasyon bölgeleri tanımlanmış olmasına karşın ve Pea3 proteininin post-translasyonel modifikasyonlarını inceleyen birkaç çalışma yapılmasına karşın, fosforilasyon motifleri hala bilinmemektedir. Bu tez projesinde, Pea3 aracılı nöronal farklılaşmanın yukarı akış düzenleyicilerinin çalışılmasına dair ilk yaklaşım, şüphelenilen Serin bölgelerinin Alanin bölgelerine dönüştürülmesi yoluyla, Pea3 üzerinde tahmin edilen MAPK fosforilasyon bölgelerinin bloklanmasıdır. MAP kinazlar prolin hedefli Serin/Treonin kinazlardır ve dipeptid S/T-P motifi üzerinde serin veya treonini fosforlamaktadır. Bu nedenle, Serinin Alanine dönüştürülmesi fosforilasyonu sustururken, Serinin Glutamata dönüştürülmesi fosforilasyonu taklit edecektir. Bir mutant fosforilasyon bölgesinden elde edilen sinyalin doğal tür ile karşılaştırılması, Pea3 üzerindeki fosforilasyon bölgelerinin tanımlanmasında kullanılacaktır. İkinci yaklaşım, Pea3 üzerinde tahmin edilen MAPK kenetlenme bölgelerinin delesyonunu içermektedir. Spesifik ve etkili seçicilik elde etmek amacıyla MAPK'lerin hedefleriyle ve düzenleyicileriyle yüksek afiniteye sahip kenetlenme bölgeleri yoluyla etkileşime girdiği bilinmektedir. Hedeflerini etkin şekilde fosforlayabilmek için, MAPK'ler kenetlenme bölgesinin sağlam kalmasını gerektirmektedir. Bu nedenle, Pea3 üzerinde kenetlenme bölgelerinin delesyonu kinazlar ile yetersiz etkileşimin bir sonucu olarak aktivitede azalmayla sonuçlanacaktır. Farklı MAPK'lerinde kenetlenme bölgesi özgünlüğü, PC12 hücrelerinde Pea3 aracılı nöronal farklılaşma mekanizmalarının yukarı akış düzenleyicilerinin tanımlanmasına yardımcı olacaktır. Bu çalışma, nöronal farklılaşmada ETS domain transkripsiyon faktörü Pea3'ün regülasyonunu daha iyi anlamamızı sağlayacaktır. Bu çalışmadan elde edilen bulgular, gelecekte nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde bir ilk basamak olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
Pea3 transcription factor family belongs to ETS domain transcription factor super-family and act as nuclear targets of signal-transduction pathways, including cell proliferation, differentiation, development and apoptosis like the other members of ETS super-family. A wide variety of the regulatory events that involve ETS domain proteins require MAPK pathways in order to mediate the phosphorylation processes. In a previous study performed in our laboratory, it was observed that over-expression of Pea3 protein induces neuronal differentiation in PC12 cells via MAPK cascade when induced with growth factors which alone induce proliferation in the absence of Pea3. Although the phosphorylation sites for other members of Pea3 transcription family were identified and there were a few studies that investigate the post-translational modification of Pea3 protein, phosphorylation is still unknown. In this thesis project, first approach to study the upstream regulators of Pea3 mediated neuronal differentiation, is blocking suggested MAPK phosphorylation sites on Pea3, by converting suspected Serine residues into Alanine residues. MAP kinases are proline-directed Serine/Threonine kinases and phosphorylate the serine or threonine in the dipeptide S/T-P motif. Therefore, conversion of Serine to Alanine will silence phosphorylation, whereas converting Serine to Glutamate will mimic it. Comparison of the signals obtained from a mutated phosphorylation site with the wild-type will be used to identify the phosphorylation sites on Pea3. Second approach involves deletion of suggested MAPK docking sites on Pea3. MAPKs are known to interact with their targets and regulators via high affinity docking sites in order to obtain specific and efficient selectivity. To be able to phosphorylate their targets efficiently, MAPKs require the integrity of the docking site. Therefore, deletion of docking sites on Pea3 will result in decreased activity as a result of inefficient interaction with the kinases. Docking site specificity in different MAPKs will help us identify the upstream regulators of Pea3-mediated neuronal differentiation mechanism in PC12 cells. This study will permit us to better understand the regulation of ETS domain transcription factor Pea3, in neuronal differentiation. The findings from this work might be considered as a first step in the treatment of neurodegenerative disorders in the future.