Expression profiling of microRNAs and Hsa-miR-145 targets in human prostate cancer
İnsan prostat kanserinde mikroRNA?ların ve Hsa-miR-145 hedeflerinin ifade seviyesi profillemesi
  1. Tez No: 305863
  2. Yazar: SERHAT SEVLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Genetik, Moleküler Tıp, Bioengineering, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Prostat kanseri erkeklerde görülen en ciddi kanser türlerinden biridir ve bu kansere karşı yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi ihtiyacı vardır. MikroRNAlar kısa, yaklaşık olarak 18-24 nükleotid uzunluğunda, kodlamayan, hücrenin kendisinde üretilen, yeni keşfedilmiş bir RNA çeşididir ve yazılma sonrası gen ifadesi düzenleyicisi işlevi görür. MikroRNA ifade seviyesindeki değişiklikler, hastalık patogenezinde ve androgen duyarsızlığının gelişmesinde önemlidir. Kanser tekrarlaması, mekanizmasının çözülemediğinden ve tedavi yöntemlerinin yetersiz kalmasından dolayı, prostat kanseri terapisinde önemli bir sorundur. MikroRNA gen ifadesi çalışmaları prostat kanserinde anahtar görevi alan mikroRNAların belirlenmesini sağladı. Prostat kanserinde genişçaplı bir mikroRNA ifade değişikliği gerçekleşir ve hsa-miR-145 prostat kanserinde ciddi azalma gösteren mikroRNAlardan bir tanesidir. Hsa-miR-145 prostat kanseri hücre hatlarında da (PC3, DU145, LNCaP ve LAPC4), normal prostat epiteli hücre hattına(PNT1a) göre daha az ifade olunur. Tekrarlamış ve tekrarlamamış prostat kanseriörneklerinde yapılan mikroRNA ifade seviyesi karşılaştırmasında ise geniş çaplı birdeğişme belirlenmemekle birlikte bazı mikroRNAlarda, örnek olarak miR-145*, belirgindeğişiklikler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is one of the most significant cancers of the men and there is a need to identify novel therapeutic approaches in this disease. MicroRNAs are small, approximately 18?24 nucleotides, non-coding, endogenously synthesized new class of small RNAs as regulators of gene expression post-transcriptionally. Alteration in microRNA expression may play a critical role in pathogenesis of the disease and its gain of androgen independency. Recurrence is one of the main problems in prostate cancer therapy due to lack of understanding the mechanism and insufficient treatment options. Global microRNA expression studies revealed the key regulatory microRNAs in prostate cancer. It was shown that human prostate cancer possess a widespread deregulation of microRNA expression and hsa-miR-145 is down regulated in prostate tumors as compared to normal prostatic tissues. Hsa-miR-145 is also down-regulated in prostate cancer cell lines including PC3, DU145, LNCaP and LAPC4 but has relatively higher expression in normal prostatic epithelial cells. The microRNA expression profiling studies between recurrent and non-recurrent prostate cancer samples suggest that there is not a widespread change but expression of some microRNAs is significantly altered.