Modelling of indoor wireless propagation and comparing the results with FEKO
Kapalı ortamlarda kablosuz iletişimin modellenmesi ve ölçüm sonuçlarının FEKO simülasyon program sonuçları ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 305864
  2. Yazar: DİDEM MÜFTÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. CAHİT CANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma da, kapalı ortamlarda kablosuz iletişim'in yayılma sonuçları üzerinde durulmuştur. Kapalı ortamlardaki kablosuz iletişim yayılma sonuçlarını analitik olarak çözmek nerdeyse imkansızdır. Bu sebepten dolayı çalışmamda, elektromagnetik teoriye ve gerçeğe uygun model bir ofis tasarlanmış ve üzerinde çalışılmıştır. Ayrıca benzetim programında aynı ofis modellenmiş ve sonuç alınmaya çalışılmıştır.Model ofis üzerinde üç tip senaryo belirlenmiştir. İlk senaryo da model'in içi boşaltılarak boş ofis ölçümleri yapılmıştır. İkinci senaryoda ise model içine mukavvadan yapılma ofis malzemeleri (mukavva'nın dielektrik özellikleri ağaç malzeme ile benzer olduğu için) yerleştirilmiştir. Üçüncü senaryoda ise ofis malzemelerinin tamamı alüminyum folyo ile kaplanıp ölçüm yapılmıştır. Ayrıca ikinci ve üçüncü senaryolarda insan modeli olması amacıyla yerleştirilen iki adet su şişesi bulunmaktadır, Bu su şişeleri deniz ve içme suyundan oluşan karışım ile doldurulmuştur. Bütün ölçümler yatay ve dikey polarizasyonlarda yapılmıştır.Sonuç olarak model ve simülasyon programındaki sonuçlar karşılaştırılarak en verimli yöntemin bulunması amaçlanmıştır, simülasyon programında bu üç tip senaryo modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, indoor wireless propagation is studied. It is hard to solve indoor wireless propagation problems by analytical methods. In order to solve this problem, an office room is modelled; and simulation and experimental results are compared to each other. The model was constructed like a real office room and suitable for the electromagnetic theory.The practical study is divided into three parts. First part is free office room (without furniture), second part is furniture located in the office, which is made of cartoon (cartoons dielectric properties similar to the wood). Third part is cartoon furniture located in the office, which is covered by aluminum foil. Also at the second and third parts, there exist two water bottles as a model of human and child, which is filled with sea water and drinking water mixtures. All the measurements are made both by using Transverse Electric and Transverse Magnetic modes.In conclusion, with simulation program the modelled same office room is analyzed to compare with the measurement results of free office room, office room filled with cartoon furniture and office room filled metal furniture. It is observed that practical solutions can not be the same with simulation results.