Adli bakımdan önemli olan böcek gruplarından, Callıphoridae familyasına ait Calliphora vomitoria (Linnaeus, 1758) ve Chrysomya albiceps (Wieddemann, 1819) türlerinin pupa dönemindeki gelişimlerinin incelenmesi
The analysis of pupal developments in Calliphora vomitoria (Linnaeus, 1758) and Chrysomya albiceps (Wieddemann, 1819) species which belong to Calliphoridae family that is among the forensically important insect groups
  1. Tez No: 305931
  2. Yazar: CEYDA ERGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, adli entomolojide ölüm sonrası zaman (ÖSZ) tahmininde kullanılan kara kutu niteliğindeki pupa dönemi çalışılmıştır. Dünya'da ve Türkiye'de sadece bir tür üzerinde çalışma yapılan bu konuda pupa dönemindeki gelişim evreleri ve bu evrelere ait gelişim süreleri Chrysomya albiceps ve Calliphora vomitoria türleri üzerinde çalışılmıştır. Chrysomya albiceps için 20 °C, 25 °C ve 30 °C, Calliphora vomitoria için ise 15 °C, 20 °C ve 25 °C'lerdeki pupa gelişmesi ele alınmıştır. Bu araştırma ile, hem Greenberg (2002)'de belirtilen 11 parametre hem de 9 yeni parametre daha ilk defa tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçların tümü ülkemiz ve Dünya için yenidir.
Özet (Çeviri)
This study includes pupae period which is used to define the post mortem interval (PMI) and known very little about it or treated as a black box of this definition process. There has been researches on this topic for only one species in Turkey and in the World so far. However, this research indicates development stages and durations of these stages of Chrysomya albiceps and Calliphora vomitoria species for the first time. Pupae development is discussed for Chrysomya albiceps at the temperatures of 20 °C, 25 °C and 30 °C, while it is discussed for Calliphora vomitoria at the temperatures of 15, 20 and 25. Through this study, both the 11 parameters specified in Greenberg (2002) and 9 new parameters more have been identified for the first time. The findings of this research is totally new for Turkey and the World.