Uzun kızıl ötesi bölgede çalışan kuantum kuyulu kızıl ötesi fotodedektörlerin mikro-nano fabrikasyonu
Micro-nano fabrication of quantum well infrared photodetectors working in long wave infrared region
  1. Tez No: 305930
  2. Yazar: OSMAN ERKİN ÜLKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Nanotıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Cisimlerin yaydığı ışınımı kızılötesi bandında yer alan ve atmosferin geçirgen olduğu 3-5 µm (Mid Wavelength Infra Red-MWIR) ve 8-12 µm (Long Wavelength Infra Red-LWIR) dalga boyu aralıklarında algılayarak görünür hale gelmesini sağlayan sistemlere kızılötesi dedektörler denir ve ağırlıklı olarak gündüz kameraları ile algılanamayan canlıların ve nesnelerin görüntülenmesinde (örn: termal görüntüleme) kullanılır. Bu çalışmada, çeşitli tip kızılötesi dedektörler ve 8-12 µm bandında algılama yapabilen kuantum kuyulu kızılötesi fotodedektör (QWIP) dedektör icin algılayıcı malzemenin moleküler ışın epitaksisi (MBE) ile büyütülmesi konusunda temel bilgiler verilmiş, odak düzlemli matris (FPA) yapısına sahip dedektör üzerinde algılama performans ölçümleri (algılama hassasiyeti, sıcaklık farkı ayırt edebilme parametresi, tepe duyarlılık dalga boyu, vb) gerçekleştirilmiş, yarı iletken malzemenin işlenmesi ve algılanan fotonların okuma devresi ile elektriksel sinyale dönüştürülmesini ve ardından görüntüye aktarılması için gerekli bağlantı işlemleri yapılmış, prototip termal kamerada alınan kızılötesi görüntü incelenerek gerekli optimizasyon çalışmaları uygulanmış ve performans ölçümleri yapılarak elde edilen sonuçlar dünyada bu konuda yayımlanan sonuçlar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The infrared detectors are the sensors which response the infrared radiations emits by objects which are in the range of permeable by atmosphere (3-5 µm (Mid Wavelength Infra Red-MWIR) and 8-12 µm (Long Wavelength Infra Red-LWIR). Infrared sensors are used for imaging of objects or living objects in case of the standard optical cameras are not available. (Exp: Thermal imaging) In this study, different type of infrared detectors and Molecular Beam Epitaxial (MBE) growth technique for QWIP (Quantum Well Infrared Photo detector) which is able to sense radiation in the range of 8-12 µm are explained. Performance measurement experiments were examined on Focal Plane Array (FPA) Photo detectors (detectivity, Noise Equivalent Temperature Difference (NETD), responsivity, etc.). Processing of semiconductor material, readout integrated circuit of photo detector, signal processing and converted image were obtained and all necessary interconnections were implemented. A prototype infrared camera were designed and implemented in this study. Performance measurements and optimization experiments were obtained and the results compared with the literature.