Mikroorganizmalar konusunun farklı bağlamlar yardımıyla işlenmesinin öğrencilerin ilgi ve bilgi düzeylerine etkisi
The effects of teaching the subject of microorganisms through various contexts on students' levels of interest and knowledge
- Tez No: 305934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK YAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu araştırmanın amacı mikroorganizmalar konusunun çeşitli bağlamlar yardımıyla aktarılacağı ders içerikleri geliştirerek, hazırlanan bu içerikleri öğrencilere uygulamak ve bu şekilde işlenen dersin öğrencilerin ilgi ve bilgi düzeylerine etkilerini araştırmaktır.Araştırmanın çalışma grubunu 2009-2010 öğretim yılında öğrenim gören 180 9. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çeşitli bağlamlar esas alınarak geliştirilen ders içerikleri deney grubuna uygulanmış, kontrol grubunda ise konu düz anlatım ve soru cevap yöntemleri kullanılarak işlenmiştir. Her iki grupta da ders içerikleri üç hafta boyunca uygulanmıştır.Araştırmada ?öntest-sontest kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından mikroorganizmalar konusunda akademik başarıyı ölçmek amacıyla bilgi testi ve öğrencilerin ilgisini tespit etmek amacıyla ilgi anketi geliştirilmiştir.Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Analizlerde betimsel istatistik ile bağımlı ve bağımsız gruplarda t-testi kullanılmıştır. Verilerin analiz edilmesiyle deney grubunda uygulama sonrasında öğrenci ilgisinde artış olduğu tespit edilirken kontrol grubunda uygulama sonrasında ilgide azalma olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca deney grubundaki öğrencilerin bilgi testinde kontrol grubundaki öğrencilere göre daha başarılı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims at developing course contents to be taught via various contexts, applying those contents to students, and investigating the effects of such a teaching on students? levels of interest and knowledge.The study group was composed of the 180 9th graders attending in the 2009-2010 academic year. The course contents developed on the basis of various contexts were applied to the experimental group while direct instruction and question-and-answer methods were employed with the control group. The course contents were applied to both groups for three weeks.?The experimental model with pre-test and post-test control group? was used. Knowledge test was developed by the researcher so as to measure the academic achievement in microorganisms whereas interest questionnaire was developed so as to identify students? interests, as the tool of data collection.The data obtained were analyzed on the SPSS programme. Descriptive statistics was employed in the analyses, and the t-test was used with dependent and independent groups. While an increase was observed in the experimental group students? interest following the application, a decrease was seen in interest in the control group students after the application. It was also found that the students in the experimental group were more successful than the ones in the control group at the knowledge test.