Öğrencilerin biyolojik çeşitliliği koruma davranışlarının incelenmesi
Examining the students? behaviours of protecting biodiversity
- Tez No: 305943
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SORAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı öğrencilerin biyolojik çeşitliliği koruma davranışlarında etkili faktörlerin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, öğrencilerin sulak alanları koruma eğilimlerine etki eden faktörler belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırma tarama modelindedir. Veri toplama aracı olarak bilişsel stres kuramı temel alınarak geliştirilen ?Sulak Alanların Korunması ile İlgili Anket? kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Şanlıurfa İli'ndeki ortaöğretim öğrencileri oluşturmuştur. Ankette yer alan ölçme araçlarına son şekli verildikten sonra, anket 420 öğrenciye uygulanmıştır.Sonuç olarak problem odaklı başa çıkmanın öğrencilerin sulak alanları koruma eğiliminin güçlü bir açıklayıcısı olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra, spesifik yeterlik inancı da sulak alanları koruma eğilimine etki etmiştir. Bencil tehdit algısı, özyeterlik ve kolektif yeterlik inancı sulak alanların kaybı ile problem odaklı başa çıkmaya etki eden faktörlerdir. Burada kolektif yeterlik inancının özyeterlik inancından daha önemli olduğu görülmüştür. Araştırmada biyosferik-özgecil tehdit algısının ise anlamlı etkisi bulunmamıştır. Öğrencilerin sulak alanları korumada sosyal unsurları kişisel unsurlara göre daha büyük bir engel olarak gördükleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the factors affecting students? behavior of conserving biodiversity. For this purpose, the factors affecting the tendency of students to conserve wetlands were tried to be determined.The study used survey model. ?Questionnaire on the Conservation of Wetlands? which was developed based on cognitive theory of stress was used for data collection. Study group of the study consisted of secondary school students in Şanlıurfa province. After finalizing the measurement tools, the questionnaire was administered to a total of 420 students.In conclusion, it was found that problem-focused coping was a significant explanatory of tendency of students to conserve wetlands. In addition, specific efficacy belief also affected the tendency to conserve wetlands. Egoistic threat perception, self-efficacy and collective efficacy beliefs were the factors which affected problem-focused coping. It was found that collective efficacy perception was more significant than self-efficacy belief. Biospheric-altruistic threat perception did not have a significant affect. It was found that the students considered social factors as a bigger obstacle than personal factors in conservation of wetlands.