Üçüncü basamak yoğun bakım üniteleri kapasite planlama problemi için benzetim modelleri ve uygulamaları
Simulation modelling of capacity planning problem for third level intensive care units and a case study
- Tez No: 305962
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. S. NOYAN OĞULATA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Sağlık hizmetlerinde kapasite planlama çok önemlidir. Özellikle yoğun bakım üniteleri gibi en küçük hatanın veya gecikmenin telafisi olmayan sonuçlar doğurabileceği sistemlerde yatak kapasitesi, mekanik ventilatör kapasitesi ve uzman doktor ihtiyacının belirlenmesi çok büyük önem arz etmektedir. Yoğun bakımlarda kapasite planlama ile hasta talepleri fayda maliyet analizini önemsemek koşuluyla maksimum düzeyde karşılanarak, hastaların reddedilmeleri olabildiğince azaltılarak ölüm ya da kalıcı hasar gibi olumsuz durumların önüne geçilebilecektir.Bu çalışmada, Adana ilindeki üçüncü basamak yoğun bakım servislerindeki kapasite modeli incelenmiştir. Hastanelerden alınan gerçek verilerle kapsamlı simülasyon modelleri oluşturulmaya çalışılmıştır. Modellerden elde edilen sonuçlarla yoğun bakım ünitelerinin hasta kabulündeki yeterlilik ve hastalara verilen hizmetin kalitesi değerlendirilmiş ve mevcut modele alternatif oluşturacak modeller konusunda fikir sahibi olunmuştur.Problemin önemi ve içerdiği yapısal belirsizlikler yatak kapasitelerinin belirlenmesi ve sistemin analiz edilebilmesi amacıyla geliştirilen simülasyon modellerinin önemini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The capacity planning of health services is very important. Especially, the capacity planning has a great importance to determine the needed bed capacity. Specialist doctors and also ventilators in the systems like intensive care units (ICU) can cause irreparable consequences. The capacity planning of intensive care units yields to meet patients? demand in maximum level. Through capacity planning the length of the queue for the waiting patients can be decreased, thus the permanent damages and fatality rate in ICUs are diminished.In this study, the capacity planning model for third level ICU services in Adana is developed. The simulation models are runned using the real data of patients collected from different hospitals in the province. The result of simulation models enables to assess the efficiency of bed capacity and services quality. The complexity of problem and inherent uncertainty of health system raise the importance of the developed simulation models to determine the needed bed capacity.