Farklı gaz kompozisyonları ile modifiye atmosferde paketlenen mantının mikrobiyolojik ve kimyasal özelliklerindeki değişmeler
Modified atmosphere packaging of manti with different gas compositions and its microbial and chemical composition variances during cold storage
  1. Tez No: 305961
  2. Yazar: SİNAN UZUNLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL VAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Araştırmamızda, ısıl işlem, modifiye atmosferde paketleme ve soğuk havada muhafazanın bir arada kullanılması ile sağlanabilecek toplam etki ile uzun süre dayanıklı ve tazesine en yakın nitelikte mantı üretimi amaçlanmıştır. Bu amaçla, 4 farklı gaz kompozisyonu ile modifiye atmosferde hermetik ve geçirgenlik değerleri düşük ambalaj materyalleri ile paketleme yapılmıştır. +4°C'de yapılan depolama ile mikrobiyolojik, fiziksel, kimyasal ve duyusal analizler yürütülerek mantının soğuk havada muhafaza edilebileceği en uzun süre belirlenmeye çalışılmıştır.MAP 4 (atmosferik hava kompozisyonu) ile paketlenen örnekler 20 gün süre ile dayanıklılığını muhafaza edebilmişler, diğer kompozisyonlara ait örnekler ise 126 gün süre ile tüketilebilecek formlarını korumuşlardır.
Özet (Çeviri)
Mantı, a traditional Turkish food product as consumed after heat treatment in water or oven. It comprises meat, wheat flour, onion and red pepper. Heat treatment applied generally in boiling water, within 10-15 minutes there after served with yoghurt, dried mint and sumac. Modified atmosphere packaging promises long term stable food products by specialization to the food.It is aimed to minimize the perishable period of raw fresh mantı, by hiring MAP and its effect during the cold storage, by measuring physical, chemical, microbiological and sensory indicators.Performing the compositions of gaseous atmosphere emphasized the maximum period of mantı that we can store in cold storage, which have not been detected hitherto. Mild heat treatment (60°C, 4?) with compositions of MAP 1 (80 % CO2 + 20 % N2,) MAP 2 (40 % CO2 + 60 % N2) and MAP 3 (60 % CO2 + 40 % N2), demonstrated the end storage point up to the 126 days, while atmospheric gaseous compositions reached to 20 days of storage.It is clearly seen from the results of the study that, above 40 % CO2 with make-up gas N2 should be implemented while processing mantı, especially for the exporting views in industry.