Solunum fonksiyon testinde yerleşik hava akımı obstrüksiyonu yapan nedenler
The causes of fixed airflow obstruction in pulmonary function test
  1. Tez No: 305999
  2. Yazar: ÖZDEN UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)'ın yerleşik hava akımı obstrüksiyonu ile karekterize bir hastalık olarak tanımlanması, yerleşik hava akımı obstrüksiyonu neden olan birçok hastalığın gözden kaçmasına neden olabilmektedir. Bu çalışmada, solunum fonksiyon laboratuarında yerleşik hava akımı obstrüksiyonu saptanan hastalarda, buna neden olan hastalıkları belirlemek ve böylece KOAH dışı yerleşik hava akımı obstrüksiyonu yapan diğer hastalıklara dikkat çekmek amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Gögüs Hastalıkları Anabilim Dalı Solunum Fonksiyon Laboratuvarı'nda Temmuz-Kasım 2011 ayları arasında yapılan solunum fonksiyon testinde yerleşik hava akımı obstrüksiyonu (postbronkodilatör FEV1/FVC
Özet (Çeviri)
Purpose: Since Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is characterized by fixed airflow obstruction, this may lead to misdiagnosis of various diseases with fixed airflow obstruction. In this study, it is aimed to detect and emphasize of other diseases with fixed airflow obstruction other than COPD in patients who diagnosed as fixed airflow obstruction in pulmonary function laboratory.Material and Method: In this study, 108 consecutive patients with fixed airflow obstruction (post-bronchodilatator FEV1/FVC