Yumuşak dokunun nadir görülen tümörlerinde ve odontojenik tümörlerde immünohistokimyasal yöntem ve floresan in situ hibridizasyonla epidermal growth faktör reseptör varlığının gösterilmesi
Evaluation of epidermal growth factor receptor in odontogenic tumors and rare soft tissue tumors by immunohistochemical and fluorescence in situ hybridization methods
- Tez No: 306014
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFİLİZ GÖNLÜŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Nadir görülen odontojenik tümörler epitelyal, ektomezenkimal ve/veya mezenkimal elemanlar içeren, diş oluşturmaya çalışan tümörlerdir. Yumuşak doku tümörleri ise oldukça heterojen bir grubu oluşturur ve köken aldığı dokuya benzerliğine göre isimlendirilir. Epidermal Growth Faktör Reseptör (HER1/EGFR); bir hücre membran reseptörü olup, normal hücre gelişiminden, değişik organ ve dokulardaki birçok metabolik ve fizyolojik yolaktan sorumludur. Bu reseptörde mutasyon ya da overekspresyon, birçok tümör patogenezinde rol oynar.Bu çalışmada 2002-2010 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda tanı almış onbir odontojenik tümör olgusu ve onyedi nadir görülen yumuşak doku tümörü olgusu olmak üzere toplam 28 olgu incelenmiştir. Bu olgularda immünohistokimyasal olarak EGFR boyanması ve FISH yöntemi ile genetik anormallik araştırılmıştır.Çalışmamızda tüm olgulara immünohistokimyasal olarak uygulanan EGFR ile onbir olgu pozitif boyanmıştır. FISH yöntemi ile ise sekiz olguda genetik anormallik saptanmıştır.Odontojenik tümör olgularımızın dokuzunda (%81,8) immünohistokimyasal yöntemle ya da FISH metodu ile EGFR overekspresyonunun saptanması, bu tümörlerin patogenezinde EGFR'nin rol oynadığını göstermektedir. Yumuşak doku tümörlerinde ise kordoma patogenezinde EGFR'nin önemi bulgularımızla tekrar vurgulanmış olup, daha önce EGFR varlığı gösterilmemiş olan retiform ve kompozit hemanjioendotelyoma grubu tümörlerde de EGFR'nin rolü olduğu ileri sürülebilir. EGFR tanısal amaçlı kullanılabileceği gibi, anti-EGFR ilaçların hedefini teşkil ettiğinden, hastaların tedavi yönetiminde de oldukça değerlidir.
Özet (Çeviri)
Odontogenic tumors are rare tumors. They are composed of epithelial, ectomesenchymal and mesenchymal tissue. Soft tissue tumors are heterogenous group of tumors and are named according to the similarity of the tissue origin. Epidermal growth factor receptor (HER1/EGFR) is a transmembrane protein and this plays a prominent role in the control of normal cellular process and in the regulation of many metabolic and physiological processes in a variety of tissues and organs. Overexpression or mutation of EGFR played an important role in many tumor?s pathogenesis.This study includes 28 cases (11 cases of odontogenic tumors and 17 cases of soft tissue tumors) which were diagnosed at Cukurova University Medical Faculty, Department of Pathology between 2002-2010. They are evaluated for immunohistochemical staining of EGFR and the presence of genetic abnormality by FISH method.Eleven cases were stained by immunohistochemistry. Eight cases had genetic abnormality of EGFR gene by FISH method.Nine of eleven odontogenic tumors (%81,8) showed overexpression of EGFR by immunohistochemical method or FISH method. This finding supports role of EGFR in pathogenesis of odontogenic tumors. Also our findings highlighted that EGFR plays an important role at chordoma pathogenesis in soft tissue tumors. Two cases of vascular neoplasia, composite and retiform hemangioendothelioma, exhibited EGFR gene amplification. Interestingly, there is no available data about EGFR gene status in these tumors. EGFR can be used for diagnostic purposes. Also it is a target for anti-EGFR therapy therefore EGFR gene status is a valuable marker for therapeutic management.