Tarama testleri ile gebelikte anöploidi riskinin belirlenmesi ve kantitatif floresan polimeraz zincir reaksiyonu ile prenatal tanısı
Determination of the risk of aneuploidy by screening tests and prenatal diagnosis by quantitative fluorescent polymerase chain reaction
- Tez No: 306018
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÇÜRÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnsan plasental laktojeni (hPL), plasenta tarafından sentezlenen ve maternal serumda bulunan bir polipeptiddir. Down sendromlu plasentalarda sentezinin azaldığı gösterilmiştir. Kantitatif Floresan Polimeraz Zincir Reaksiyonu (QF-PCR), son yıllarda anöploidilerin hızlı tanısında kullanılan yöntemlerdendir. Bu çalışmanın amacı fetal anöploidiler için hPL'nin maternal serum belirteci olarak potansiyelinin ve QF-PCR'ın tanıdaki etkinliğinin araştırılmasıdır.Merkez Laboratuvarına başvuran birinci trimester için 85 düşük ve 23 yüksek riskli, ikinci trimester için 84 düşük ve 51 yüksek riskli gebenin serum hPL düzeyleri ölçüldü. Düşük riskli gebelerin hPL düzeyleri ile her gebelik günü için medyan değerleri belirlenerek gebelik yaşına uygun MoM değerleri hesaplandı. Prenatal Tanı Ünitesi'ne hemoglobinopatiler yönünden prenatal tanı amacıyla başvuran 26 gebe ile yüksek riskli olgulardan invaziv prenatal işlem yapılan 2 gebeye QF-PCR analizi yapıldı.Birinci trimester yüksek riskli grupta Down sendromlu olduğu tespit edilen olgunun hPL MoM değeri 0,77, ikinci trimester yüksek riskli grupta Down sendromlu olduğu tespit edilen olgunun hPL MoM değeri 1,50 olarak belirlendi. Bu iki olguya yapılan QF-PCR analizi ile karyotipleri 47,XX+21 olarak belirlendi. Normal karyotipe sahip olduğu belirlenen 26 örneğin birinde ise QF-PCR sonucu 46,XX olarak belirlenmesine rağmen olgunun yapılan sitogenetik analizinde fetusun karyotipinin 46,XX-92,XXXX mozaik tetraploidi olduğu saptandı. QF-PCR yönteminin duyarlılığı % 66,6, özgüllüğü % 100, pozitif prediktif değeri % 100 ve negatif prediktif değeri % 96 olarak hesaplandı.Sonuç olarak; hPL birinci trimesterde anöploidi taramasında mevcut testlere ek olarak kullanılabilir, ancak potansiyelinin değerlendirmesi için geniş prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır. Bununla beraber QF-PCR, yüksek duyarlılık ve özgüllük oranları ile anöploidilerin hızlı tanısı için güvenilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Human plasental lactogen (hPL) is synthesised by placenta and found in maternal serum. In Down syndrome affected placentas, hPL synthesis is reduced. Quantitative Fluorescent Polymerase Chain Reaction (QF-PCR) is used for rapid diagnosis of aneuploidies in recent years. The aim of this study is to investigate potential of hPL as maternal serum marker for fetal aneuploidies and efficacy of QF-PCR in diagnosis.Serum levels of hPL were measured in first trimester 85 low-risk, 23 high-risk pregnancies and in second trimester 84 low-risk, 51 high-risk pregnancies. Medians for each day were determined with hPL levels of low-risk pregnants. MoM values appropriate gestational age were calculated. QF-PCR was performed in 26 pregnants admitted for hemoglobinopathy to Prenatal Diagnosis Unit and in 2 high-risk pregnants undergone invasive prenatal testing.hPL MoM values of Down syndrome pregnancies in first and second trimester high-risk groups were identified respectively as 0,77 and 1,50. Karyotypes of these two cases were determined as 47,XX+21 by QF-PCR. In one of 26 cases with normal karyotype by QF-PCR, karyotype of fetus was determined as 46,XX-92,XXXX mosaic tetraploid by cytogenetic analysis. The sensitivity, specificity, positive predictive value and negative predictive value of QF-PCR was calculated respectively as 66.6 %, 100 %, 100 % and 96 %.Consequently, hPL can be used in addition to the current first-trimester screening tests, however large prospective studies are required for the assessment of the potential of hPL. Nevertheless, QF-PCR is a reliable method for rapid diagnosis of aneuploidies with high sensitivity and specificity rates.