Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencilerinin şiddete yönelik bakışları
Gaziantep University Faculty of Education students' perceptions of violence
  1. Tez No: 306021
  2. Yazar: CANAN BİRİMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET MURAT, YRD. DOÇ. DR. RABİA SOHBET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırma Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencilerinin şiddete bakışının irdelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın evreni Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesinde okuyan 1116 öğrencidir. Örneklem seçimi yapılmamış, çalışmaya katılmayı kabul eden, evrenin %61,1'ine (680 öğrenci) ulaşılmıştır. Anket Formu Nisan-Mayıs 2011'de uygulanmıştır.Araştırmaya katılan öğrencilerin %57,6'sı kız, %46,5'i 20-21 yaş grubunda, %56,9'unun ekonomisi gelir gidere eşit, %40,1'inin 3-4 kardeşe sahip; %80,4'ü çekirdek aile yapısında, %55,3'ü il merkezinde oturan, %75,2'si Güneydoğu Anadolu Bölgesinde doğan,%82,6'sının sosyal güvencesinin olduğu, öğrenci babalarının %37,8'i ilköğretim mezunu,%34,4'ünün annelerinin okur-yazar olmadığı saptanmıştır. Öğrencilerin %39,9'u 1.sınıfta, %44,6'sı Türkçe bölümünde okumaktadır.Öğrencilerin %82,3'ü şiddeti kaba kuvvet-dayak, %38,7'si en ağır şiddeti fiziksel şiddet olarak tanımlamıştır. %49,3'ü en çok şiddete maruz kalanları kadın göstermiş, %70,4'ü şiddete maruz kalmadığını; kalanların %37,3'ünün evde şiddete uğradığını, %50,2'si şiddet uygulayana anne/baba demiştir.
Özet (Çeviri)
This study is performed to determine the perspectives to violence of the newbie in University of Gaziantep, Faculty of Education. The universe of the study is the 1116 students of Gaziantep University Faculty of Education. Six hundred and eighty of them (61,1 %) included to the study without sample selection. The survey form was applied in April-May 2011.When the samples were analyzed; 57.6 % of them were female, 46.5 % of them were between 20-21 years old, 56.9 % of them had income equal to expenditure, 40.1 % of the samples had 3 to 4 brothers/sisters, 80.4 % of them were living in a nuclear family, 55.3 % were living in city center, 75.2 % of the samples were born in South East Anatolian Region, 82.6 % of students had health insurance, 37.8 % of the fathers of students had been graduated from primary school, 33.4 % of mothers of samples did not know how to read or write. 39.9 % of the samples were in first class, 44.6 % of samples were graduating in Turkish Class.82,3 % of students defined the violence as brute force and beating, 38.7 % of them defined as the most severe physical violence. 49.3 % of the samples pointed out that women were exposed to violence, 70.4 % of them had never been exposed to violence, 37.3 % of the rest told that they had been exposed to violence at home, 50.2 % of them had been subjected to violence by parents.